Díky zvolenému systému číslování kapitol podle umístění v menu, se nám tato kapitola dostala až sem, přestože dle logiky vytváření kresby GP by patřila více na začátek.
Již několikrát zde bylo zdůrazněno, že touto funkcí se musí kreslit všechny nově vytvářené prvky kresby KM. Po jejím spuštění se objeví formulář:
Volba prvku pomocí seznamů voleb
Pomocí tohoto formuláře lze nakreslit libovolný prvek ISKN, pro který existuje definovaný typ, tedy i třeba státní hranici. K tomu slouží dva „rozbalovací“ seznamy v horní části formuláře. Typ prvku se zvolí kombinací těchto dvou seznamů. Třetí rozbalovací seznam, který je v obrázku vyplněn textem úsečka umožňuje zvolit typ spojnice u liniového prvku. Automaticky povolí jen typ spojnice, který VFK formát pro nastavený typ prvku povoluje (například nelze nastavit typ spojnice křivka pro hranici parcely). Přepínač bez popisu vlevo od typu spojnice (bublinová nápověda "Nový prvek...") zapíná/vypíná použití vzhledu pro nové prvky nastavený volbou Konfigurace..., to je určeno pro odlišení vzhledu nových prvků (ISKN - VFK vzhled prvků nedefinuje), což lze využít i později při vytváření papírové formy GP a např. novou hranici parcely nechat zobrazit (resp. tisknout) silnou čárou.
Zatím doporučujeme pro kresbu nových hranic nepoužívat spojnici lomená čára. Popis formátu VFK její používání pro nové hranice nepředepisuje a editace lomené čáry je mnohem náročnější než u jednotlivých úseček. Je i možné, že zatím program nemá dostatek funkcí pro úpravy lomených čar, to vyplyne postupně až praxe u většího množství uživatelů.
Nicméně, kde ISKN lomené čáry již má, program GEUS je zpracovat umí.
Kreslení prvku se spustí tlačítkem Kreslit. Kreslení prvků se provádí standardním způsobem, jako u obecných grafických prvků, proto je zde nebudeme podrobně probírat. Důležitě je nezapomenout, že liniové prvky musí být dochyceny na body, současná verze to zatím „natvrdo“ nekontroluje, avšak uvažujeme o tom.
Volba pomocí tlačítek
Velká většina GP obsahuje jen několik typů prvků. Aby je nebylo nutné pracně nastavovat pomocí seznamů voleb, byly velmi často používané prvky umístěny rovnou na tlačítka umístěná v dolní polovině formuláře. Význam každého tlačítka lze zjistit pomocí bublinové nápovědy (zobrazí se po zastavení kurzoru myši nad tlačítkem).
Vzhled kreslených prvků
Pomocí přepínače vlevo od seznamu voleb pro typ spojnice (v obrázku nápis úsečka), lze přepínat vzhled kreslených prvků.
Již v několika předchozích kapitolách bylo zdůrazněno, že vzhled prvků nemá na export do VFK vliv. Bylo by tedy možné ponechat vlastnosti kreslených prvků (barvu, vrstvu, typ čáry, tloušťku čáry) plně na uživateli. Přesto je však vhodné pro kresbu stanovit nějaká pravidla. Tato pravidla se zapnou, pokud je zmíněný přepínač zapnutý. Při zvolení kresby prvku se pak automaticky zvolí i vlastnosti: barva, vrstva atd. Tyto vlastnosti jsou zatím v programu nastavené pro každý typ prvku napevno, vycházejí z původního stylu DKM předchozích verzí. Uvažujeme však, že tyto vlastnosti půjde někdy v budoucnu definovat nějak podobně jako styly kresby.
Volba pomocí Převzít
Pomocí volby převzít lze identifikovat libovolný ISKN prvek v kresbě a program podle něj nastaví všechny vlastnosti a okamžitě spustí i funkci pro jeho kreslení.
Zkušení uživatelé uvádějí, že tuto funkci používají přednostně před ostatními způsoby volby prvku, který se má kreslit.
Kreslení parcelních čísel
Obecně jsou v ISKN všechny údaje o parcele provázány do tzv. obrazu parcely. To znamená, že všechny údaje týkající se parcely, jsou navázány na její záznam v databázi parcel. Tyto vazby musí program GEUS respektovat.
Před kreslením parcelních čísel je tak vhodné předem vyplnit tabulky se seznamy parcel, viz Parcely geometrického plánu…
Pokud jsou tyto seznamy naplněny, nabídne program texty parcel po stisknutí tlačítka se šipkou na pravém okraji pole pro zadání textu. Pokud je číslo parcely vybráno z tohoto seznamu, doplní program správně vazby parcelního čísla na parcelu. Pokud je zadán text parcely ručně, musí se vazby na parcely doplnit funkcí Vazby na parcely.
Po zvolení této funkce program automaticky nastaví velikost textu na 1.7mm, tuto velikost lze změnit na libovolnou hodnotu a s touto změněnou hodnotu bude i text parcelního čísla exportován, správně lze však zmenšit text na maximálně 2/3 původní hodnoty, to je 1,14mm, ale jen v ojedinělých případech, tak veliký text je totiž již velmi špatně čitelný ve snímcích mapy vydávaných z ISKN.
Kreslení značek druhu parcely
Tyto značky se kreslí kupodivu bez návaznosti na parcelu, program ISKN na KÚ tyto vazby zde doplní sám. Nesmí však v jedné parcele existovat dvě značky druhu parcely, v budoucnu na to bude na výstupu z programu GEUS zařazena kontrola.
Při změně druhu parcely se tedy hlavně nesmí zapomenut označit jako rušenou původní značku.
Kreslení kombinovaných prvků
Některé prvky mají poměrně složité vazby. Mezi ně patří parcelní číslo se šipkou, které se používá v případě, že parcela je tak malá, že se do ní parcelní číslo standardní velikosti nevejde.
V takovém případě se dovnitř parcely umístí malinký text parcelního čísla, k němu šipka směřující k parcelnímu číslu normální velikosti, ale umístěnému mimo parcelu v nějakém přehledném místě. Všechny tyto prvky musí být provázány na tabulky parcelních čísle.
Ke kreslení těchto prvků slouží speciální funkce na tlačítkách Poz.+šipka a St.+šipka. Tyto funkce nakreslí všechny prvky v jednom kroku. Opět je však nutné, aby tabulky parcel byly předem vyplněny a funkce mohla parcelní čísla z těchto tabulek nabídnout.
Provázání s tabulkami parcel už zařídí program automaticky.
Z obrázku a jeho přepínačů vyplývá, že šipka k parcelnímu číslu se obecně může skládat z lomené čáry (několik úseček na sebe navazujících).