Navigation:  Soubor > Import > Import DGN... >

Nastavení importu DGN

Previous pageReturn to chapter overviewNext page

clip0108

Definice konverze: jedná se vlastně o soubor s příponou DEF, který je standardně uložen v podadresáři DGN v adresáři pro sdílená data (viz GEUS - Základní nastavení, implicitně se tedy jedná o adresář C:\Program Files\Geus130\Data\Dgn). Soubor lze změnit pomocí tlačítka se třemi tečkami, viz obrázek. Tento soubor obsahuje seznam definičních tabulek, jeho obsah se zobrazí pomocí tlačítka:

clip0109

Zobrazí se formulář, kde lze změnit konkrétní  konverzní importní tabulky:

clip0110

Pomocí tlačítek vpravo lze volbu konverzní tabulky změnit a editovat. Editace se provádí nastaveným textovým editorem (shodný editor s editorem pro editaci výpočetního protokolu). Pro editaci konverzních tabulek je tedy nutné porozumět jejich struktuře, k tomu lze použít tabulek, které jsou v instalaci GEUSu již předefinované. Tyto základní výchozí tabulky vycházejí z praktických zkušeností ve firmě spolupracující na vývoji GEUSu. Pro základní import DGN by je mělo být možné použít beze změn.

Vstupní kód: Kódování češtiny v souboru DGN.

Koeficient velikosti: Koeficient pro přenásobení všech souřadnic a velikostí. Slouží hlavně pro případ, že výkres je v DGN uložen v nějakém jiném měřítku, než reálných souřadnicích. To se může stát hlavně při přebírání výkresů od projektantů, tedy z oblastí mimo zeměměřictví. Pro DGN výkresy v reálných souřadnic musí zůstat koeficient nastavený přesně na 1.0.

Linie nulové délky: Microstation má funkci pro kreslení bodu. Tento bod je v DGN reprezentován jako linie nulové délky. Linie nulové délky nejsou v GEUSu standardně povoleny (nefungovaly by funkce závislé na správné topologii výkresu, třeba automatický výpočet ploch apod.). Proto je nutné takové prvky něčím nahradit. V případě, že jsou ponechány linie nulové délky, je téměř nutné tyto linie ihned pomocí hromadných výběrů něčím nahradit, například:

Spusťte Pomůcky - Kontroly... - Linie nulové délky. Tato funkce vybere linie nulové délky a nyní funkcí Body - Umístit body na vybrané line se na ně umístí body. Nelze však zajistit aby čísla bodů byla převzata z textů v DGN, která případně čísla bodů v DGN reprezentují. Taková možnost by byla teoreticky možná, zatím ji však neplánujeme.

Změnit znaménko souřadnic: Většinou je pro správnou orientaci JTSK souřadnic v programu Microstation použito přesunutí souřadnic do 4. kvadrantu změnou jejich znaménka. To je v GEUSu považováno za standardní nastavení, proto musí v tomto případě přepínač zůstat vypnutý. Pouze v případě, že je použit jiný systém souřadnic v DGN, tento přepínač přepněte.

Změnit pořadí souřadnic: dtto jako předchozí přepínač.

Překlad cells na značky: Značky jsou v DGN souborech většinou reprezentovány formou buněk (cells). Pokud mají být tyto buňky i v GEUSu reprezentovány jako značky, musí se "přeložit" na značky, které GEUS zná (program GEUS má svoje značky vestavěné napevno). Tento překlad lze nastavit pomocí výše popsaných konverzních tabulek. Konverze pak probíhá tak, že z DGN souboru se přečte název buňky (cell), v konverzní tabulce se k tomuto názvu vyhledá název příslušné značky v GEUSu a ta se pak vloží do výkresu. Vlastní prvky buňky v DGN se pak ignorují.

Cells jako bloky: V případě, že je tento přepínač zapnutý, prvky buňky se do GEUSu vloží jako blok kresby. Tak lze prakticky ihned bez nastavování do GEUSu načíst DGN soubor tak, aby po načtení vypadal skoro stejně jako v Microstationu. S bloky kresby se však v GEUS manipuluje hůře než se značkami, je pro ně mnohem méně funkcí.

Oba předchozí přepínače se tedy více méně vylučují, jejich kombinace pracuje následujícím způsobem:

Oba jsou zapnuté: pokud je název buňky nalezen v konverzní tabulce, je buňka vložena jako příslušná značka, jinak je vložena jako blok kresby. jedná se tedy vlastně o nejuniverzálnější nastavení.

Oba jsou vypnuté: buňky v DGN se kompletně ignorují.

Překlad (konverze) vrstev: přestože GEUS i Microstation mají stejný počet vrstev, může být nutné umístění do vrstev změnit. K tomu slouží možnost definice převodu vrstev pomocí konverzní tabulky, viz výše.

Polylinie převést na linie: Program GEUS sice od verze 13.0 má možnost do výkresy polylinie vložit jako lomenou čáru. S lomenými čarami se však většinou hůře manipuluje (alespoň pokud se týká běžných map), než s jednoduchými liniemi. Proto je možné polylinie rovnou při konverzi "rozbít" do jednotlivých linií.