Práce s referenčními výkresy se řídí pomocí tzv. manažeru referenčních výkresů, což je samostatný formulář, který lze přesunout na libovolné místo pracovní plochy a který má vlastní menu pro ovládání referenčních výkresů.
V něm jsou soustředěny všechny funkce pro jejich ovládání. Základem ovládání je seznam připojených souborů. Většina akcí manažeru referenčních výkresů se právě týká vždy výkresu, na kterém je v seznamu kurzor (je zobrazen modře, viz obrázek, resp. v černobílé verzi příručky je zobrazen černě, ale na obrazovce vždy modře J). Například přepínače v pravém dolním rohu okna manažeru se vždy týkají jen výkresu, na kterém je v seznamu kurzor (je myšlen kurzor seznamu, ne kurzor myši - najetím kurzoru myši nad položku seznamu a stisknutím levého tlačítka myši se přesune kurzor seznamu).
Připojením výkresu dojde k jeho načtení do operační paměti počítače, kde samozřejmě zabírá místo. Po dobu připojení výkresu není originální soubor s výkresem nijak zamčený, může tedy dojít k tomu, že výkres bude přepsán jiným uživatelem v počítačové síti nebo jinou instancí programu (když jsou na jednom počítači spuštěny dvě kopie programu GEUS v jednu chvíli).
Odpojením výkresu dojde k uvolnění obsazené operační paměti.
Přepínač vlevo u názvu připojeného výkresu slouží pouze k přepínání viditelnosti výkresu. Při přepínání viditelnosti však nedochází k vlastnímu připojení a odpojení výkresu. To znamená, že při vypnutí viditelnosti se soubor pouze skryje, ale zůstává nadále načtený v paměti, tedy operační paměť počítače je stále obsazená. K jejímu uvolnění dojde až při odpojení výkresu.
Většina funkcí manažeru se spouští z menu jeho formuláře. Zde je seznam a popis těchto funkcí: