Navigation:  Zpracování vzorového GP pro VFK v programu GEUS >

Vlastní zpracovaní GP pro formát VFK

Previous pageReturn to chapter overviewNext page

Nyní by v praxi pravděpodobně následovalo vytištění KM, práce v terénu, výpočet GP. Místo toho jen v této chvíli provedeme import souboru 096-0736x.txt do seznamu souřadnic. To je běžná akce v programu GEUS, tedy ji zde nebudeme podrobně popisovat a budeme předpokládat, že ji každý uživatel pracující běžně s programem GEUS, zná.

Seznam souřadnic není už samozřejmě prázdný, obsahuje body importované ze souboru VFK, tedy body kresby KM.

Body importované ze souboru 096-0736x.txt v seznamu souřadnic označíme a odešleme do grafické části programu. Tyto body jsou až úplném na konci seznamu souřadnic, protože jsou v nově vytvářeném náčrtu 736. Předpokládáme opět, že to je akce, kterou běžný uživatel GEUSu již zná.

V této chvíli je vhodné, si v pravé dolní části okna grafiky (viz obrázek), nastavit pracovní náčrt. U bodů s tímto náčrtem nebude program náčrt zobrazovat, zatímco u bodů z ostatních náčrtů ano.

clip0118

Takže body 1 až 6 z náčrtu 736 by mělo jít na obrazovce snadno odlišit.

Obrázek kompletního GP

clip0119

Tímto obrázkem tak trochu porušujeme skutečný postup tvorby GP. Vlastně se tím dostáváme do stavu, kdy je GP již vyhotovený a někdo ho jen „obtahuje“ prvky pro export do VFK. Je pravděpodobné, že v praxi pak budete postupovat jinak. Program GEUS nepředepisuje  postupy tvorby VFK úplně „natvrdo“, každý uživatel si více méně může zvolit svůj optimální postup.

Tento příklad však budeme vytvářet v takovém postupu, který je optimální obecně.

Může dojít i k tomu, že běžný postup ve firmě bude ten, že někdo vytvoří klasickou „papírovou“ podobu GP a někdo jiný, dobře znalý problematiky tvorby VFK, GP již jen obtáhne prvky pro export VFK. To samozřejmě není úplně optimální postup, některé akce se vlastně dělají duplicitně, ale může to být vhodný organizační postup z hlediska postupného zavádění nové technologie do firmy.

Vyplnění tabulek popisných údajů

Před vytvářením vlastní kresby pro export VFK je vhodné vyplnit tabulky popisných údajů. K tomu slouží volba GP-ISKN – Parcely geometrické plánu...

clip0163
 
clip0162

Jedná se vlastně o seznam dotčených parcel dosavadního stavu (viz obrázek vlevo) a seznam parcel v novém stavu (viz obrázek vpravo) na dvou záložkách jednoho formuláře.

Oba seznamy jsou v této chvíli prázdné. Je možné, že v praxi v této chvíli znát parcely nebudete, zvlášť ty nové. Z hlediska postupu u tohoto vzoru, je však vhodné vyplnit čísla parcel již v této chvíli. Mnoho grafických prvků (zvláště čísla parcel v kresbě katastrální mapy) musí být pro export do VFK formátu „propojeno“ s těmito tabulkami. Pokud jsou tedy tyto tabulky naplněné před vytvářením vlastní kresby, využije je program pro automatické vytvoření těchto vazeb. Pokud ve chvíli vytváření kresby seznamy parcel neexistují, je nutné vazby na parcely (tyto tabulky) vytvořit dodatečně (i když i to je poměrně automatické, viz dále).

1.Zvolte záložku Dosavadní stav  a na ní stiskněte tlačítko Převzít z výkresu. Ve výzvě grafiky se objeví Vyberte objekt.

2.Klikněte myší na parcelní číslo 130/1 v grafice a opakujte to pro parcelu 39.  V tabulce se objeví:
 
clip0161
 
Údaje o parcelách se nepřevzaly z výkresu, ale z připojených databází, takže jsou vyplněné všechny potřebné údaje automaticky. Tento příklad však obsahuje v souboru VFK poskytnutým na KÚ právě jen data o těchto dvou parcelách. Pokud byste tedy klikli na jinou parcelu, než jsou výše uvedené dvě parcely, program by ohlásil, že je nenašel.

3.Většina parcel dosavadního stavu se objevuje i ve stavu novém. Tlačítkem Kopírovat vše do nového se tedy všechny parcely vyplněné v dosavadním stavu přenesou i do tabulky stavu nového:
 
clip0160
 
Parcela -39 tam však v tomto případě nepatří, takže ji tlačítkem Odebrat smažeme.

4.V našem případě vznikají i tři úplně nové parcely. Novou parcelu přidáme tlačítkem Přidat nově vzniklou. Zobrazí se následující dialog:
 
clip0159
 

Tento dialog obsahuje i seznam zadaných parcel dosavadního stavu. Dle logiky NVF totiž každá nová parcela musí mít zadána svého „předka“. Pokud nějaká parcela vzniká z více dílů, zadejte tu parcelu, která Vám připadá jako „předek“ nejlogičtější, tady VFK nic nepředepisuje. Tedy vyberte v seznamu jednu z dosavadních parcel, vyplňte číslo nově vznikající parcely (u stavebních nezapomeňte předřadit mínus) a stiskněte tlačítko Přidat parcelu.
To proveďte pro parcely -39/1, -39/2 a 1545.
Ostatní údaje o nových parcelách stačí vyplnit až na závěr tvorby GP.