Cena přesného deskového digitizéru je poměrně vysoká. Naproti tomu skener s dostečným hardware rozlišením (cca 600 dpi) dnes stojí "pár tisíc" (od 3.000,- Kč výše). Proto jsme do programu GEUS zařadili alespoň primitivní možnost, jak získat pomocí skeneru souřadnice z mapy.
Přímá spolupráce se skenerem není součástí programu GEUS. Předpokládá se, že skenování obrazu proběhne přes jiný program, který bývá většinou přímo součástí dodávky skeneru. Proto se zde nebudeme zabývat vlastním skenováním.
V současné době umí GEUS načíst rastrový obrázek ze souboru pouze ve formátu BMP. Pro digitilazaci mapy naprosto postačují data v černobílém režimu bez barev nebo odstínů šedé, každý bod obrazu (pixel) je pak buď černý nebo bílý.
Postup digitalizace :
1. V Nastavení výpočtů GEUS na záložce Digit se nastaví typ digitizéru na Rastr.
2. Spustíte úlohu Digitalizace. Všechny požadované hodnoty se zadají stejným způsobem, jako u jiných typů digitizérů.
3. Ve chvíli, kdy je požadován první vstup souřadnic z mapy, se zobrazí formulář, v kterého je možné zobrazit požadovaný bitmapový soubor.
4. Dle návodu pro ovládání tohoto formuláře (Ovládání formuláře pro digitalizaci z rastru) se myší identifikuje příslušná poloha na mapě podobným způsobem, jako u kterékoliv jiného digitizéru pomocí jeho kurzoru.
Poznámky:
•Práce s bitmapovým souborem není nijak optimalizována na práci s velkými soubory. Je primárně určená pro primitivní spolupráci se skenery formátu A4. Vlastní skenování není součástí programu GEUS.
•Pro plnou přesnost snímání 0.1 mm, je zapotřebí mapu snímat v rozlišení 600 dpi (dots per inch = bodů na palec). Jeden palec je cca 25.4 mm. Tedy 25.4/600 je přibližně 0.04 mm. To znamená, že při tomto rozlišení má jeden bod obrazu (pixel) rozměr přibližně 0.05 mm, což je většinou základní požadavek na velikost "kroku" digitizéru pro snímání map. Například stejnou velikost "kroku" (více méně rozlišovací schopnost) má i často používaný digitální planimetr X-Plan.
•Ze stejných důvodů je zapotřebí identifikovat (snímat) bod v rastrovém obrázku při zobrazení 1:1, kdy jeden pixel sejmutý na skeneru odpovídá 1 pixelu na obrazovce. Pokud by ve chvíli snímání bodu byl obraz na monitoru zmenšený, došlo by vlastně ke snížení dpi, tedy rozlišovací schopnosti tohot "virtuálního" digitizéru.