Navigation:  Nastav > Nastavení prostředí > Start >

Externí editor

Previous pageReturn to chapter overviewNext page

Externí editor je použit pro editaci textových souborů: výpočetního protkolu ukládaného do textového souboru, textových souborů s daty z totálních stanic apod. V případě, že editor je umístěn na vyhledávací cestě Windows, stačí uvést jméno souboru, jinak musíte uvést jméno souboru i s celou cestou. K vyhledání souboru lze použít tlačítko vpravo od políčka pro zadání editoru.

Editor musí splňovat následující podmínku: Musí umět otevřít soubor předáním jeho názvu z příkazové řádky, např. NOTEPAD UJEZD.TXT. Program GEUS totiž takto předává do editoru název souboru. Některé editory to opravdu neumí, soubor do nich lze načíst pouze po až jejich spuštění. Poznáte to tak, že po spuštění editace se sice editor spustí, ale protokol v něm není načtený. Pozor, pokud není protokol načtený, ale v horní liště editoru (případně i jinde) je správně vypsán název textového souboru, např. UJEZD.TXT, není to proto, že by editor neuměl soubor otevřít, ale textový soubor je opravdu prázdný.

Program GEUS po spuštění externího editoru vždy čeká na jeho ukončení. Při pokusu o aktivaci programu GEUS před ukončením editoru se ani neobnoví jeho právě otevřená okna.

Důvod je následující: Operační systém Windows sice umožňuje spustit více programů najednou, v tom problém není, ale jde o vlastní textový soubor. Téměř každý textový editor totiž načte vždy celý soubor do operační paměti počítače, tam s ním provádí všechny manipulace, teprve na příkaz uživatele ho uloží na disk. Pokud by tedy program GEUS nepočkal na ukončení textového editoru a dál pokračoval, textový editor by mu přepsal vše, co by do textového souboru zapsal. Nebo by naopak pracoval s původní verzí souboru, pokud by uživatel zapomněl soubor v editoru uložit. Různými manipulacemi ve Windows lze sice program GEUS oživit bez ukončení editoru, ale příliš to nezkoušejte, došlo by k výše uvedenému problému.