Navigation:  Základní postupy a orientace v programu >

Logika spolupráce editoru GeusPTK s programem GEUS

Previous pageReturn to chapter overviewNext page

Textový editor GeusPTK je velmi úzce propojen s programem GEUS. Umí od něj přebírat výpočetní protokol a příkazy pro práci s ním.

Nejdříve je nutné v programu GEUS nastavit výstup výpočetního protokolu do tohoto editoru: V Nastavení výpočetního protokolu (v menu Nastav hlavního formuláře programu GEUS) se přesměruje záznam protokolu na volbu Přenos do textového editoru a ve vedlejším panelu Nastavení pro textový editor se zvolí textový editor GeusPTK. To je v zásadě z hlediska vlastního programu GEUS vše. Od této chvíle přebírá veškerou zodpovědnost za výpočetní protokol program GeusPTK.

Vše probíhá automaticky bez zásahu uživatele. Program GEUS sám dává editoru GeusPTK příkazy ke spuštění, otevření souboru, jeho uložení...

Názvy souborů volí program GEUS dle stejné logiky jako u přímého výstupu do textového souboru.

Po instalaci je v programu GeusPTK nastaveno ukládání protokolu v intervalu 1 minuta. Viz menu Nastavení - Nastavení automatického ukládání.

Program GEUS v tomto případě výpočetní protokol neukládá na disk, ale zasílá ho rovnou programu GeusPTK, který ho vkládá do vlastního editovaného textu.

Ovládání editoru GeusPTK

Vypnutí a zapnutí výstupu výpočetního protokolu

V tomto případě je v programu GEUS výstup protokolu stále zapnutý. Jeho přepínání zajišťuje přepínač Tisk přímo v nástrojové liště editoru GeusPTK.

Funkce pro zapnutí / vypnutí tisku (výpočetního protokolu) v programu GEUS, např. klávesová zkratka [F3], zapnou / vypnou v tomto případě přepínač Tisk přímo v editoru GeusPTK. V samotném programu GEUS zůstane tisk zapnut.

Pokud je Tisk v editoru GeusPTK vypnutý, není protokol přicházející z programu GEUS "zahazován", ale je ukládán do speciálního textového seznamu, odkud jej lze dodatečně přesunout do vlastního protokolu. Tento seznam je dále nazýván nevytištěným protokolem.

Nevytištěný protokol se zobrazí příkazem Protokol - Zobrazit nevytištěný protokol. Tento příkaz má samozřejmě i odpovídající ikonu v nástrojové liště, případně lze použít klávesovou zkratku [Ctrl]+[mezera]. Tím se v dolní části formuláře editoru zobrazí druhé okno s nevytištěným protokolem, který v něm však nelze editovat.

Práce s nevytištěným protokolem

V menu Protokol je několik příkazů, které umožňují s nevytištěným protokolem pracovat:

Vyčistit nevytištěný protokol - vyčistí/zruší veškerý text v tomto oknu.

Přesuň celý nevytištěný protokol - přesune veškerý text z tohoto okna do vlastního editovaného textu - protokolu.

Načti soubor do okna nevytištěného protokolu - umožní načíst libovolný textový soubor do okna nevytištěného protokolu. Tento příkaz lze použít například k sestavení protokolu z více různých souborů. Viz dále "táhni a pusť".

Ukládat nevytištěný protokol - pokud je tento přepínač zapnut, uloží se zároveň se vlastním editovaným souborem i obsah okna nevytištěného protokolu do samostatného souboru, který má stejné jméno jako editovaný soubor, ale s příponou PTX. Pokud otevření libovolného souboru do vlastního editoru existuje soubor s touto příponou, je automaticky načten do okna nevytištěného protokolu. Pokud okno nevytištěného protokolu prázdné, je soubor s příponou ptx úplně smazán/zrušen. Tento přepínač se ukládá do inicializačního souboru editoru PTK, takže jeho nastavení je při příštím spuštění programu zachováno.

"Přetahování" nevytištěného protokolu do vlastního editoru

Nevytištěný protokol se do editovaného textu přetahuje pomocí standardní technologie Windows "táhni a pusť" (anglicky "drag and drop"):

V okně nevytištěného protokolu se myší označí řádky, které se mají přesunout. Označování se děje dle běžného standardu: jednotlivé řádky se vybírají levým tlačítkem myši se současně stisknutou klávesou [Ctrl] a rozsah řádků se současně stisknutou klávesou [Shift]. Vybírat lze jen celé řádky.

Označené řádky se přetáhnou tak, že se na některém vybraném řádku stiskne levé tlačítko myši a za jeho stálého držení se kurzor myši přesune na místo, kam se text má vložit a tam se levé tlačítko myši uvolní. Na toto místo se text přesune, tedy v okně nevytištěného protokolu se vybraný text smaže.