Navigation:  Seznam souřadnic obecně > Bod již v seznamu existuje >

Logika zamykání údajů seznamu souřadnic

Previous pageReturn to chapter overviewNext page

Jednotlivé údaje údaje seznamu souřadnic lze "zamknout" proti přepsání. K čemu lze tuto možnost využít se pokusíme popsat a uvést i konkrétní případy použití. "Zámky" se ovládají z formuláře Bod již v seznamu existuje přes tlačítka v nadpisech sloupců. Zámek všech souřadnic lze najednou ovládat tlačítkem těsně pod tabulkou. Viz obrázek:

clip0033

Obecně lze logiku zamykání popsat takto:

Při duplicitním výpočtu bodu  zvolit ve formuláři Bod již v seznamu existuje dvě řešení: ponechat původní bod beze změny nebo uložit nové hodnoty (sem patří i uložení průměru souřadnic).

Zamykání samozřejmě neovlivňuje možnost, kdy jsou ponechány původní hodnoty, ale pouze případ, kdy je zvoleno přepsání původní údajů. Sem patří nejen novými hodnotami nebo průměrem, ale i uložení bodu pod jiným číslem bodu. Z hlediska logiky zamykání údajů se tedy i na uložení bodu pod jiným číslem pohlíží na ukládání údajů, jakoby docházelo k přepsání původního bodu. Blíže to popíšeme i na příkladu, viz dále.

Pokud je tedy zvoleno přepsání původních hodnot, jsou přepsány pouze ty údaje (sloupce), které NEJSOU zamčené.

Příkladem, kdy může být tato logika být užitečná, je případ, kdy jsou v seznamu souřadnic uložené body i s výškami a je zapotřebí importovat textový soubor se zpřesněnými souřadnicemi, ale bez výšek, tedy je zapotřebí body v seznamu souřadnic přepsat u bodů souřadnice YX a přitom ponechat v seznamu uložené výšky Z. Nyní tedy stačí zamknout souřadnici Z a pokud při importu bodů zvolíte "Vše nové", přepíšou se pouze souřadnice YX, které zamknuté nebyly.

Příkladem s uložením bodu pod novým číslem může být případ z KN, kdy je nově zaměřen bod, který má dosud v KN kód kvality 8. Přepokládejme, že tento bod byl rovnou v terénu zaměřen pod číslem bodu, pod kterým je evidován v KN. Nově je tedy určen s kódem kvality 3. Již jednou evidované body v KN nelze opravovat, musí se vytvořit nový. Vše dále "zamotává" v případě, že polohová odchylka starého (byť s KK8) a nového určení je menší než definovaná hodnota. V takovém případě  nelze podle současných předpisů pro KN uložit nově určené souřadnice, ale je zapotřebí vytvořit nový bod a přitom souřadnice převzít z původního - jedná se vlastně o to, že souřadnicím původního bodu je vlastně jen změněn kód kvality z 8 na 3 a protože nelze původní bod jen aktualizovat, jsou tyto údaje uloženy pod novým číslem bodu. Pro tento popsaný případ je určeno Automatické zamykání, kdy jsou v případě polohové odchylky do nastavené velikosti automaticky zamčeny souřadnice YXZ. Samozřejmě nic nebrání uživateli Automatické zamykání nepoužívat a každou situaci řešit ručím zamknutí údajů.

Toto samozřejmě je jen popis příkladu použití této logiky v programu GEUS a nejedná se o popis přesného postupu v KN - zde odkážeme na příslušné předpisy pro KN a případně i domluvu s konkrétním pracovištěm KN - požadavky KÚ se v tomto případě v poslední době poměrně často měnily a lišily. Pokud byste tedy narazili na požadavky ze strany KÚ, které by nešly touto logikou vyřešit, dejte nám vědět a my se pokusíme logiku upravit nebo rozšířit.

Automatické zamykání

Obecně znamená, že v případě, že je polohová odchylka (Ud) menší než nastavená vzdálenost, jsou souřadnice YXZ automaticky zamknuty (v případě že je větší tak "odemknuty"). Příslušnou odchylku lze nastavit pomocí tlačítka vpravo od přepínače označeném třemi tečkami. Zadání hodnoty se zobrazí v samostatném dialogu, aby nedošlo ke kolizi vkládání číselných hodnot s klávesovými zkratkami 1 a 7 pro ostatní tlačítka.