Data jsou v tomto případě načítána z textového souboru v tzv. volném formátu. To znamená, že nezáleží na poloze dat v rámci jednoho řádku souboru, ale na logice jejich uspořádání:
1. Údaje o jednom bodu jsou uloženy na jednom textovém řádku.
2. Jednotlivé údaje jsou na řádce od sebe odděleny libovolným počtem mezer nebo znaků [tabelátor] (ASCI kód 09).
3. Prvním údajem na řádku je vždy číslo bodu. Pokud není uloženo na plný počet míst, jsou chybějící místa doplněna z aktuálně nastaveného čísla náčrtu stejným způsobem, jako při zadávání čísla bodu z klávesnice. Výjimku
4. Číslo náčrtu lze měnit i zadáním čísla náčrtu, které se doplní čtyřmi nulami ("nulové" vlastní číslo bodu nesmí existovat = nastavení čísla náčrtu). Tedy např. 1203330000 je náčrt 120333. Tento údaj musí být na samostatném řádku.
5. Za číslem bodu následují souřadnice Y a X v pořadí daném přepínačem Pořadí výpisu Y a X.
6. Za souřadnicemi Y a X může, ale nemusí následovat souřadnice Z.
7. Všechny údaje mohou být odděleny libovolným počtem znaků [mezera] nebo [tabelátor] (ASCI kód 32 nebo 9).
8. Souřadnice musí být zapsány jako desetinná čísla i v případě, že mají hodnotu rovnou celým metrům, např. 761032.0. Pokud je zapnut přepínač Redukovat souřadnice YXZ, jsou k načteným souřadnicím přičteny nastavené redukce souřadnic. To neplatí pro souřadnici Z.
9. Za souřadnicemi může, ale nemusí následovat třída přesnosti. Musí být však zapsána jako celé číslo (bez desetinné tečky) v povoleném rozsahu.
10. Pokud za dosud uvedenými údaji následuje nečíselný údaj o délce jeden znak, je považován za charakteristiku bodu. Pokud je delší, je považován za popis bodu.
11. Údaj následující za všemi dosavadními údaji je považován za popis bodu bez ohledu na typ údaje.
12. Všechny zbývající údaje na řádce jsou ignorovány.
Konverze ČB z 12 na 15 míst
Tento přepínač umožňuje načítat čísla bodů z textového souboru rovnou s konverzí z třímístného čísla k.ú. na šestimístné číslo k.ú.. Číslo bodu v textovém souboru musí být zapsáno přesně na plných 12 míst, jinak ke konverzi nemůže dojít a číslo bodu bude zpracováno standardně, tedy bude doplněno o zbývající místa na počátku z aktuálně nastaveného náčrtu v programu. Převod čísla k.ú. se provádí pomocí definičního textového souboru stejně jako u exportu ve formátu ČB z 12 na 15 míst. Program tedy žádá zadání také soubory, kde jsou definovány převody čísle k.ú., které v tomto směru (ze 3 na 6 míst) není v rámci ČR jednoznačené a je jednoznačné jen v rámci okresu. Proto jsou v programu GEUS před připravené soubory pro jednotlivé okresy, viz ČB z 12 na 15 míst.
Formát souboru definující převod čísle k.ú. je velmi jednoduchý. Viz následující příklad:
7 612871
8 614602
9 615137
11 617318
12 617610
13 770744
14 632601
15 634468
Uživatel si může sám vytvořit libovolný soubor, který bude fungovat i třeba přes hranice okresu, když do definičního souboru pro převod, zapíše dle příkladu správně přiřazení čísel k.ú.. Formát čísle v tomto definičním souboru není nijak kontrolován na jakékoliv chyby!
Kopírovat 4. znak na 1. znak náčrtu
Někteří uživatelé využívali 4 místo čísla bodu pro své účely a měli na tomto místě nenulovou hodnotu. Pokud je tento přepínač zapnutý, zkopíruje se tento znak/číslice na 1. místo náčrtu, který v případě 15 místného ČB pětimístný. Pokud je přepínač vypnutý, bude na prvním místě náčrtu vždy nula.