Navigation:  Další výpočty >

Polygonové pořady

Previous pageReturn to chapter overviewNext page

Nastavení typu polygonového pořadu

Požadovaný typ pořadu se nastaví postupným tisknutím klávesy [Enter]. Po každém stisknutí se na obrazovce vypíše další typ pořadu. Typy pořadů jsou vypisovány ve zkratkách.

ORIENT2,PRIP2 = oboustranně orientovaný a oboustranně připojený

ORIENT1,PRIP2 = jednostranně orientovaný a oboustranně připojený, uzavřený ( v uzavřeném pořadu bez orientací musí být 1. směr nulový )

VETKNUTÝ = oboustranně připojený neorientovaný

VOLNÝ = jednostranně připojený a orientovaný.

Doporučujeme editovat pořad při tom nastaveném typu, při kterém bude počítán. Dodatečná změna typu pořadu je možná, ale v některých případech může dojít k tomu, že v datech zůstanou uloženy některé hodnoty, které po změně typu pořadu nejsou vidět editaci, ale do výpočtu jsou použity.

Příkladem může být měřená délka zpět z koncového připojovacího bodu na poslední určovaný bod. V případě oboustranně orientovaného pořadu se zadává v editaci, protože se předpokládá, že koncovém připojovacím bodě měřeno bylo (koncové orientace). V případě pořadu orientovaného pouze na začátku, se předpokládá, že konci je vetknutý (např. roh domu), a že délka z tohoto bodu tedy nemohla být měřena, a že je tedy měřena poslední délka pouze jednou z posledního určovaného bodu a není měřena zpět.. Pokud je tato délka "zpět" zadána při editaci oboustranně orientovaného pořadu, pak po přepnutí na jednostranně orientovaný v editovaných datech zmizí, ale pro výpočet stále zůstává v platnosti.

Nastavení způsobu vyrovnání

Nastavit je možné tři typy vyrovnání: klasické, transformací, metodou nejmenších čtverců. Nepřípustné typy vyrovnání pro určitý typ pořadu program neumožní nastavit.

Načtení vstupních dat z disku

Načtení vstupních dat polygonového pořadu ze souboru na disku. Soubor má standardně příponu PGP. Dialog pro zadání souboru je otveřen ve stejném adresáři jako je právě používaný hlavní seznam souřadnic.

Pokud jsou v paměti přítomná data, která ještě nebyla uložena, nabídne program možnost jejich uložení před načtením nových.

Program načítá data z disku včetně souřadnic připojovacích a orientačních bodů. Pokud byly mezitím změněny jejich souřadnice v seznamu souřadnice, program si je opraví při spuštění výpočtu. Bodům, které program v seznamu nenajde, jsou ponechány souřadnice z dat polygonového pořadu.

Uložení dat na disk

Zapsání vstupních dat polygonového pořadu do souboru na disk. Standardní přípona souboru je PGP a doporučujeme ji neměnit, pokud ji nezadáte je programem automaticky doplněna. Dialog pro zadání souboru je otveřen ve stejném adresáři jako je právě používaný hlavní seznam souřadnic.

Editace ( vkládání a opravy ) vstupních dat pořadu

Vkládání a opravy vstupních dat polygonového pořadu. Platí zde všechna obecná pravidla komunikace s programem popsaná v kapitole o obecné komunikaci. Rozdíl je v možnosti používat klávesy [PgUp] a [PgDn] pro přechod na editaci předchozího, resp. následujícího bodu. Pro vypouštění a přidávání jednotlivých bodů lze použít klávesy [Ins] a [Del].

Program provádí vstup dat bez ohledu na typ pořadu. Základní logika vkládání dat je následující:

Program po zadání nového pořadu zobrazí formulář pro pořad s jednou orientací na začátku a na konci, dva připojovací body (počáteční a koncový) a jeden mezilehlý určovaný. Jedná se vlastně o formulář pro minimální oboustranně orientovaný pořad. Tento formulář je nevyplněný. Jednotlivé body lze do formuláře přidávat klávesou [Ins] a vypouštět klávesou [Del]. Počáteční a koncový připojovací bod vypustit nelze.

Po spuštění funkce editace je na obrazovce zobrazen pouze první bod formuláře pro editaci dat, nejčastěji tedy bod první orientace na začátku. Po vyplnění dat pro tento bod, zobrazí program vyplněná data ve výstupním komunikačním okně a přejde na editaci dat druhého bodu. V kteroukoliv chvíli editace lze přejít na editaci následujícího bodu klávesou [PgDn] a na editaci předcházejícího bodu klávesou [PgUp].

Pokud je zapotřebí do formuláře doplnit další bod, nastaví se bod, před který má být nový bod vložen, do komunikačního okna (je zrovna editován) a stiskne se klávesa [Ins]. Nový bod se vloží před tento bod a stane se právě editovaným, tedy v komunikačním okně se objeví nevyplněný formulář nového bodu.

Podobně se postupuje pokud je zapotřebí bod vypustit. Tento vypouštěný bod se nastaví na editaci do komunikačního okna a stiskne se klávesa [Del]. Bod je vypuštěn a do komunikačního okna je posunut následující bod (pokud nebyl vypuštěn poslední bod, pak se editace posune na bod předcházející). Počáteční a koncový bod vypustit nejde.

Obsah formulářů jednotlivých bodů záleží na typu bodu (bod orientace, připojovací bod, určovaný bod). V zásadě se zadávají měřené směry, délky dle nastaveného typu vzdálenosti (typ vzdálenosti musí být v celém pořadu stejný), zenitové úhly a výšky cíle a stroje.

Vkládání čísla bodu daných bodů

Po odeslání čísla daného bodu klávesou [Enter] hledá program souřadnice bodu v seznamu, pokud je nenajde, žádá o jejich vstup z klávesnice.  Pokud je číslo bodu odesláno jinou klávesou než [Enter], např. [PgDn], jsou souřadnice nastaveny na hodnotu 0 nebo případně jim zůstane hodnota z předchozí editace (při opravách). To nevadí, pokud jsou dané body v okamžiku výpočtu uloženy v seznamu souřadnic. Program si převezme souřadnice ze seznamu. Pokud však v seznamu nejsou, vezme do výpočtu souřadnice z dat polygonu, tedy i nulové. To však umožňuje vypočítat polygon uložený na disku, i pokud je otevřený jiný seznam souřadnic, než byl v okamžiku editace polygonu. Souřadnice daných bodů jsou totiž uloženy spolu s daty polygonového pořadu.

Bod orientace na začátku i konci: číslo bodu, po odeslání čísla bodu klávesou [Enter] hledá program souřadnice bodu v seznamu. Dále se už zadává pouze měřený směr z připojovacího bodu na orientaci. Pokud je číslo bodu odesláno jinou klávesou než [Enter], např. [PgDn], jsou souřadnice nastaveny na hodnotu 0 nebo případně jim zůstane hodnota z předchozí editace (při opravách). To nevadí, pokud jsou dané body v okamžiku výpočtu uloženy v seznamu souřadnic

Připojovací body: číslo bodu, souřadnice se po odeslání klávesou [Enter] opět hledají v seznamu. Při počátečním připojovacím bodu se dále zadávají: měřený směr, který odpovídá osnově směrů měřených na orientace, délka a zenitová vzdálenost na následující bod, tedy na první určovaný bod. Na koncovém připojovacím bodě se zadává totéž, ale pro měření na předcházející bod, tedy poslední určovaný bod.

Určovaný bod: číslo bodu a dále všechny měřené prvky na předcházející a následující bod pořadu.

Pokud je požadován výpočet výšek, musí být v průběhu editace a výpočtu zapnut přepínač "Výšky" v menu "Nastav" na ANO. Program v tomto případě žádá zadávání výšek stroje a cíle.

Nastavení typu pořadu nemá na editaci vliv. Je to z toho důvodu, aby i data zadaná jako oboustranně orientovaný pořad, šla spočítat jako jednostranně orientovaný pořad apod.

Pokud některé formuláře bodů zůstanou nevyplněné, číslo bodu je rovno nule, program při výpočtu tyto řádky ignoruje, ale z důvodu přehlednosti je lépe je vypustit.

Uzavřený polygonový pořad se počítá jako jednostranně orientovaný pořad.

Pokud je počítán uzavřený polygonový pořad bez orientací (v místní soustavě), musí být jako první a jediná orientace zadán předposlední bod pořadu, kterému jsou přiřazeny souřadnice počátečního bodu, k jehož X souřadnici je přičtena délka jejich spojnice. Měřený směr se zadá jako nulový.

Složitější situace nastane při zadávání posledního koncového bodu, pokud je nastaven jednostranně orientovaný pořad a má-li koncový bod totožné číslo bodu s počátečním bodem pořadu. Program pak považuje polygon za uzavřený a žádá vložení měřeného směru z počátečního a zároveň koncového bodu na předposlední bod pořadu. Tím jsou zadány všechny úhly v uzavřeném obrazci a program může provést úhlové vyrovnání. Pokud není tento směr měřen, nejedná se o uzavřený polygonový pořad a pořad je nutno vyrovnat jako obyčejný jednostranně orientovaný. Ovšem po zadání čísla koncového bodu shodného s číslem počátečního, vyžaduje program vždy zadání směru na předposlední bod. Zadání nulové hodnoty by způsobilo chybné úhlové vyrovnání. Toto lze obejít tím, že počáteční bod, který je totožný s koncovým bodem, zadáme dvakrát s různým číslem bodu, ale stejnými souřadnicemi. Jedno číslo bodu použijeme na počátku pořadu a druhé na konci. Tím, že jsou čísla bodů na konci a začátku různá, usoudí program, že se jedná o obyčejný jednostranně orientovaný pořad a zadání směru na předposlední bod nepožaduje a neprovede úhlové vyrovnání.

Přebírání dat pro výpočet polygonů ze souborů PDT

Soubory PDT vznikají při převodu souborů z totálních stanic a polních záznamníků.

Program GEUS umožňuje převzít data do výpočtu polygonového pořadu ze souborů vytvořených elektronickými záznamníky nebo totálními stanicemi dle následující logiky:

Soubor zpracujte jako při výpočtu polární metody dávkou. Po spuštění výpočtu funkcí Dávka  -  Výpočet se automaticky provede konverze do formátu PDT (vytvoření souboru stejného jména jako je zpracovávaný soubor s příponou PDT). Po úspěšném převodu se program dotáže, zda má pokračovat výpočtem. Zadejte NE.

Funkcí Polyg  -  "PDT" zadejte název právě zpracovaného souboru PDT.

Nastavte typ pořadu a způsob výpočtu.

V editaci dat polygonu zadávejte pouze čísla bodů, po kterých pořad vede. Pozor na čísla náčrtů. Ostatní data nevyplňujte.

Souřadnice daných (připojovacích) je lépe mít v této chvíli již vložená do seznamu.

Při spuštění výpočtu si totiž program zkontroluje, zda souřadnice daných bodů v datech pořadu jsou shodné se seznamem souřadnic (ty jsou do dat pořadu vloženy při vyplnění čísla bodu a jeho odeslání klávesou [Enter] při editaci). Pokud daný bod v seznamu při kontrole nenajde, použije souřadnice uložené v datech pořadu. Ty však mohou být nulové, pokud číslo bodu nebylo při editaci odesláno klávesou [Enter], ale např. klávesou [PgDn].

Po vložení všech čísel bodů  se stiskne kombinace kláves [Ctrl]+[Home]. Program se pokusí vyhledat příslušné směry a délky v zadaném souboru PDT:

Použije se vždy první stanovisko hledaného čísla od začátku souboru.

V rámci stanoviska se použije první měření na cílový bod hledaného čísla. Cílový bod se hledá jak v orientacích na stanovisku, tak určovaných bodech.

Pokud je zapotřebí pro výpočet pořadu vzít jiný bod než první, je nutné pořadí změnit editací původního souboru před jeho zpracováním na soubor PDT.

Pokud program příslušná data v souboru PDT nenalezne, nahradí hodnotami se samými číslicemi 9, např. výšku stroje nahradí číslem 99.999.

Výpis vstupních dat na tiskárnu

Výpis na tiskárnu lze provést pouze pokud je tisk v Nastav zapnut.

Výpočet polygonového pořadu [Výpočet]

Spuštění výpočtu. Při vyrovnání metodou nejmenších čtverců požaduje program zadání základních středních chyb délek a úhlů.

Protokol o výpočtu se tiskne na tiskárnu pouze pokud je zapnutý tisk v "Nastavení". Na závěr výpočtu jsou vždy určeny geometrické parametry pořadu.

Přepsání vypočtených bodů do seznamu souřadnic

Program načítá souřadnice připojovacích bodů ze seznamu souřadnic pouze při zadání bodu v "Editaci". Vypočtené souřadnice přepisuje do seznamu až na vyžádání pomocí této volby. Tzn., že po skončení výpočtu nejsou souřadnice automaticky uloženy do seznamu souřadnic.

Pokud jsou ukládané souřadnice v seznamu nalezeny, dotazuje se program na řešení: 1. uložit původní souřadnice, 2. uložit nové souřadnice, 3. uložit průměr souřadnic, 4. u všech dalších bodů uložit nové souřadnice bez dotazu. Pokud původní souřadnice v seznamu měly nenulovou výšku, je výška zachována.

"PDT":

Zadání názvu souboru vzniklého převodem v editoru GSE.EXE nebo přímo v programu GEUS. V programu GEUS se provede převod tak, že provedete výpočet dávky i bez znalosti souřadnic polygonových bodů funkcí Dávka - Výpočet. Program provede konverzi a začne s výpočtem, v této chvíli výpočet přerušíte klávesou [F10] nebo několikrát stisknutým [Esc]. Na disku zůstane vytvořený PDT soubor.

Automatické načtení dat v editaci polygonu viz funkce Editace vstupních dat. Je také popsáno v kapitole Základní postupy v programu.

Od verze 7.5 umožňuje program GEUS zpracovávat čísla bodů buď s 10 nebo 12 ciframi. To si vyžádalo i změnu formátu PDT souboru. Ve verzích 7.5 nelze tedy používat PDT soubory ze starších verzí a naopak. Dále je nutné zpracovávat PDT soubor s otevřeným seznamem souřadnic, který má shodnou délkou čísla bodu se seznamem, který bude použit pro výpočet. Většinou to nebude problém, protože potřebný seznam bude otevřen již při konverzi do souboru PDT. Pokud by však byl soubor PDT vytvořen ve chvíli, kdy byl otevřen seznam souřadnic s 10 místným číslem bodu, pro výpočet by však byl otevřen 12 místný, ohlásí program chybu a výpočet neprovede. Původní soubor je pak nutné znovu zkonvertovat se správnou délkou čísla bodu.