Navigation:  Archiv změn v programu > Změny ve starších verzích - archiv změn >

Rozdíly verze 12.0 proti verzi 11.0 (W1.0)

Previous pageReturn to chapter overviewNext page

Proč verze číslo 12.0

Číslování verzí bylo změněno pro větší přehlednost a snazší komunikaci s uživateli.

První verze pro Windows původně označená jako W1.0 byla vzata jako verze 11.0. Nová verze je tedy 12.0.

Tak sice vznikla mezera v číslování verzí, protože DOS verze skončila na verzi 8.0 a Windows verze tedy začala na verzi 11.0, ale číslování verzí v „druhé desítce“ má vyjádřit přechod do prostředí jiného operačního systému. Zatím tedy předpokládáme, že na DOS verze 9.0 a 10.0 již nedojde.

Toto řešení nám přišlo jako nejpřirozenější. Hlavně při komunikaci s uživateli na technické podpoře nám slovní spojení „ve verzi vé dva“ připadalo hodně krkolomné. Označení „jedná se o dvanáctku“ respektive „ve dvanáctce“ snad bude příjemnější.

Chtěli jsme se také vyhnout různým dovětkům typu „GEUS WT“ (Windows Technologie) apod. Při představě, jak říkáme „ve vetéčku“, jsme to rychle zavrhli…

Výpočetní část

• Ve verzi 1.0 bylo možné se z výpočetní části přepnout do grafické jen v některých místech programu. Od verze 12.0 se lze mezi výpočetní a grafickou částí přepínat téměř v libovolném místě programu.

• Formulář funkce Editace seznamu souřadnic bylo ve verzi 1.0 možné zobrazit z výpočetních úloh, ale před pokračováním výpočtu ho bylo nutné zavřít. Od verze 12.0 je možné mít formulář funkce Editace seznamu souřadnic stále otevřený a „odskočit“ do něj téměř v libovolném místě programu.

• Díky tomu, že je možné mít stále otevřený formulář Editace seznamu souřadnic, lze používat funkci „táhni a pusť“ (anglicky „drag and drop“) pro přetahování bodů do výpočtů pomocí myši přímo z tabulky seznamu souřadnic. Stejně lze přetahovat body z pomocného do hlavního nebo do grafiky apod.

• Formulář Editace seznamu souřadnic nyní stále zobrazuje aktuální počet vybraných bodů a celkový počet platných bodů (verze 1.0 zobrazovala pouze počet všech bodů v seznamu včetně zrušených bodů).

Na hlavním formuláři přibylo tlačítko pro funkci, kterou lze určit zkreslení délek. Další tlačítko umožňuje nastavení zkreslení na základní hodnotu 1.0000.

• Program byl doplněn o novou možnost vytváření výpočetního protokolu přímo v samostatném textovém editoru GeusPTK, který je součástí instalace verze 12.0. Protokol je v tomto případě zasílán přímo do tohoto samostatně běžícího textového editoru, kde lze protokol prohlížet a editovat bez ohledu na to, v jakém stavu je hlavní program GEUS.

• Výpočetní funkce transformace byla rozšířena o možnost načíst všechny připojovací body přímo se seznamu souřadnic stisknutím jediné kombinace kláves. Stačí jen připojovací body v seznamu označit. V souvislosti s touto funkcí byl rozšířen maximální počet připojovacích bodů na 300. Na tento počet automaticky vzrostl i počet připojovacích bodů v úlohách polární a ortogonální metoda.

Grafická část

Hlavní změny a novinky

Šrafování uzavřených objektů s vynecháním prostorů okolo značek a textů.

Grafické objekty mohou mít nyní novou vlastnost tloušťka čáry.

Možnost práce s referenčními výkresy. Výkres lze tedy zobrazit současně s jiným bez nutnosti jeho importu do aktuální kresby.

Vzhled vrstev – vlastnostem prvků lze dynamicky měnit vzhled na základě vrstvy, v které jsou uloženy, přitom samotné vlastnosti prvků se nemění. Při zapnutém vzhledu vrstev je tedy vzhled vrstvy nadřazen vzhledu prvku.

Práce s rastrovými soubory - rastrové obrazy lze zobrazit současně s vektorovou kresbou:

Soubory lze do vektorové kresby transformovat helmertovou nebo afinní transformací.

Transformované rastry se ukládají v komprimovaném TIF formátu, lze je tedy upravovat téměř libovolným bitmapovým editorem (netransformované rastry zůstávají uloženy v původním formátu).

Možnost volby průhledné barvy.

Načítání z běžných typů CIT formátu (testováno na souborech z KN).

Další změny

Možnost ve funkci nastavení stylů měnit přiřazení stylů jednotlivým tlačítkům pomocí přetahování myší.