Navigation:  Seznam souřadnic obecně >

Soubory seznamu souřadnic

Previous pageReturn to chapter overviewNext page

Seznam souřadnic je v programech GEUS databází bodů. Skládá ze dvou hlavních souborů: datového a indexového.

Oba mají stejná jména, datový soubor má od verze 18.0 stanovenou příponu YXZ pro seznamy s 15-ti místným číslem bodu, starší formáty seznamu souřadnic mají příponu DAT, indexový IDX je shodný pro všechny formáty seznamu souřadnic. Tyto přípona DAT byla zvolena již na úplném počátku vývoje programu v roce 1988. Z důvodu zpětné kompatibility je u seznamů v původních strukturách zachovávána, i když hlavně přípona DAT se dnes v počítačích objevuje v jiných souvislostech. Pokud však budete soubory programu GEUS ukládat do samostatných adresářů, nemělo by dojít k žádným problémům z tohoto důvodu. Přípona YXZ není obecně v prostředí Windows používána a zde by tedy k záměnám typů souborů již docházet nemělo.

Při otevírání nebo vytváření seznamů souřadnic se zadává pouze jméno, přípony DAT a IDX k souborům doplní program automaticky bez ohledu na příponu zadanou při volbě jména (ta je vždy odříznuta). Z hlediska uživatele se tedy seznam souřadnic otevírá jako jeden soubor.

Ve verzi pro Windows byl ještě zaveden třetí soubor: sekundární indexový soubor, který má příponu SDX. Od verze 12.0.10 se objevuje ještě možnost indexového souboru PDX, který obsahuje indexy dle polohy, resp. dle souřadnic, viz Kontrola dle polohy.

Jméno seznamu souřadnic musí odpovídat používanému operačnímu systému, v rámci samotného programu GEUS není nijak kontrolováno.

Uložení informací v souborech:

Pro kompletní zachování informací stačí zachování datového souboru. Indexové soubory slouží pouze k rychlejšímu vyhledávání dat v datovém souboru a lze je kdykoliv znovu vytvořit na základě obsahu datového souboru. Pro úsporu místa lze tedy zálohovat i jen datové soubory. Z hlediska rychlosti otevírání seznamů, je však lepší indexové soubory na pevném disku nemazat.

Sekundární indexový soubor (*.SDX) obsahuje odkazy na uživatelem vybrané body. Jeho velikost se tedy téměř vždy bude lišit od základního indexového souboru. Informaci o vybraných bodech však obsahuje i datový soubor. Tedy i po ztrátě sekundárního indexového souboru lze výběr bodů obnovit.