Nastavení: úlohu ovlivňují tyto přepínače:
Funkce není určena pro výpočet výměr pro práce v KN. Algoritmus pro KN zatím není do výpočetní části doplněn. Pro výpočet výměr pro práce v KN použijte funkci v grafické části.
Funkce: Výpočet výměr ze souřadnic bodů. Na začátku výpočtu každé výměry se zadává označení parcely, které slouží k identifikaci výměry při výpisu na tiskárnu a zároveň jako název souboru pro uložení předpisu na disk, viz Ukládat předpis výměr.
Ukládání předpisu na disk nelze použít při odskoku do této úlohy z funkce "Dělení parcel pro GP". V tomto případě je každá výměra označena již přímo z této funkce a označení parcely nelze použít pro název souboru (je delší než osm znaků). Tento problém bude řešen až později.
Po vypočtení zadané plochy se v dialogovém okně objeví součet postupného sčítaní jednotlivých ploch, velikost právě vypočtené plochy a zadané označení parcely (dílu). Nyní lze klávesou [+]/[-] právě vypočtenou plochu přičíst/odečíst od celkového součtu. Po provedení součtu lze klávesou [*] přejít na výpočet dalšího dílu, zadané označení parcely zůstává v platnosti. Tak lze pro jedno označení parcely sečíst libovolný počet dílů. Při ukládání předpisu na disk však zůstává uložen pouze poslední díl. Sčítání dílů se ukončí klávesou [Enter] po přičtení posledního dílu.
Pokud je výpočet ukončen klávesou [Enter] a celkový součet zůstal nulový, je součtu přiřazena hodnota právě vypočteného dílu. Tedy při výpočtu plochy, která se skládá pouze z jednoho dílu, není nutné tento díl přičítat a potom výpočet končit klávesou [Enter], ale klávesu [Enter] lze stisknout ihned.
Do výpočetního protokolu jsou (při nastaveném výstupu lomových bodů do protokolu na ANO) vypsány lomové body všech dílů. Díly jsou očíslovány od 1 do N. U čísla dílu je zobrazeno znaménko operace + nebo -, podle toho zda byl díl odečten nebo přičten. Za lomovými body každého dílu jsou vypsány dílčí plochy tohoto dílu. Za výpisem těchto dílů je uvedeno označení parcely (dílu) a celková plocha.
Počet lomových bodů dílu je dán pouze volnou pamětí a je tedy prakticky neomezený. Při opravách je možné vypouštět a doplňovat vložené body pomocí kláves [Ctrl]+[Ins] a [Ctrl]+[Del].
Posloupnosti bodů:
Posloupnosti bodů, při kterých se čísla bodů zvyšují nebo snižují o jedničku, není nutné vypisovat jednotlivě. Takovou posloupnost lze do programu zadat tak, že číslo počátečního bodu posloupnosti vložíme stejně jako jednotlivý bod a za číslo koncového bodu posloupnosti vložíme znak dvojtečka a odešleme klávesou [Enter]. To platí pro posloupnosti vzestupné i sestupné. Pokud nejsou souřadnice některého bodu nalezeny v seznamu, žádá program jejich vložení z klávesnice. Vkládání souřadnic z klávesnice lze přerušit klávesou [Esc], program pak takový bod do výpočtu nezařadí a dotazuje se, zda má ve výpočtu pokračovat.
Zobrazení výměry:
Po výpočtu lze provést grafické zobrazení právě vypočtené výměry stisknutím mezerníku. Toto zobrazení nelze zvětšovat ani jinak upravovat. Při potřebě zvětšení, lze přepnout na normální grafickou obrazovku, kde je výměra zobrazena v návaznosti na další výpočty, musí však být zapnuto přenášení ploch do grafické obrazovky.
Dělení parcel:
Jednou z možných akcí po vypočtení plochy, je dělení předepsané plochy přímkou. Funkce dělení se spustí stisknutím klávesy [D].
Program poté žádá zadání čísel dvou bodů, které definují přímku, kterou se bude plocha dělit. Poté začne program v reálném čase zobrazovat výměry obou částí ploch, které rozdělením vzniknou.
Dělící přímku lze po dělené ploše posouvat klávesami [šipka vlevo] a [šipka vpravo], krok posunutí přímky lze měnit klávesami [šipka nahoru] a [šipka dolu]. V kterékoliv chvíli dělení lze dělenou parcelu zobrazit stisknutím klávesy [mezera].
Pokud jsou obě plochy "doladěny" na požadovanou velikost, stiskem klávesy [Enter] se dělení ukončí a program požádá o vstup čísel bodů obou průsečíků.
Pokud by dělící přímka protnula parcelu tak, že by ji dělila na tři a více částí, ohlásí program nevhodný tvar parcely a výpočet rozdělených ploch neprovede.
Výběr bodů v seznamu souřadnic zadanou plochou:
Stisknutím klávesy [V] se spustí výběr bodů v seznamu souřadnic. V seznamu budou označeny všechny body ležící uvnitř zadané plochy. Úloha nebyla doladěna pro body na hranici, zde se promítají problémy se zaokrouhlováním a zobrazením reálných čísel v paměti počítače. Např. jiné body budou označeny na hranici před a po zaokrouhlení souřadnic na cm. Nejedná se tedy o úlohu, která má přesně definovány podmínky topologie, ale spíše o pomocnou úlohu, která umožňuje např. rozdělit seznam souřadnic po obecně umístěných mapových listech apod.