Navigation:  Základní postupy > Práce s VFK > Práce s VFK s dvojími souřadnicemi >

Dvojí souřadnice v GEUSu

Previous pageReturn to chapter overviewNext page

V programu GEUS jsme využili toho, že s dvojími souřadnicemi jednoho bodu umí pracovat prakticky "odjakživa". Většina uživatelů programu GEUS to zná pod pojmy souřadnice "geodetické" soustavy a "místní" soustavy. Tedy souřadnice geodetické soustavy byly v seznamu typicky uloženy s číslem bodu bez znaménka a souřadnice místní soustavy byly uloženy s číslem bodu, před kterým bylo uvedeno mínus. Viz Logika práce s místními souřadnicemi v seznamu souřadnic v nápovědě výpočetní části programu.

Tato logika ukládání dvojích souřadnic byla již více méně použita v případě KM-D, tedy map digitalizovaných v souřadnicových systémech stabilního katastru (Gusterberg a Sv.Štěpán). Tyto mapy se importují z formátu VKM (starý výměnný formát) a tam se souřadnice SK načetly s (+) číslem bodu a souřadnice JTSK s (-)  číslem bodu (nově je to prohozené, aby se všechny technologie sjednotily, viz dále).

Jak jsou tedy dvojí souřadnice uloženy v GEUSu po importu z VFK

Viz také přehled v Kombinace souřadnic a KK v ISKN a GEUSu.

Souřadnice obrazu (SOBR) se načtou s (+) číslem bodu, protože na nich je nadále založena kresba mapy. Souřadnice polohy (SPOL) se načtou s (-) číslem bodu. Nyní se na typických příkladech katastrálních map pokusíme vysvětlit, jaké kombinace mohou nastat. Zdaleka ne všechny body budou mít oboje souřadnice. Tedy z logiky věci souřadnice obrazu musí mít vždy, ale souřadnice polohy mít mohou, ale nemusí. Pro přehlednost zde zopakujeme tabulku s kombinacemi souřadnic a KK v ISKN (následující text asi můžete při prvním čtení přeskočit a vrátit se k němu, pokud byste logiku ukládání souřadnic nepochopili přímo z dat načtených do GEUSu z VFK):

 

SOBR

SPOL

Význam - popis

1.

KK[0]

KK[3]

Pokud jsou souřadnice rozdílné, znamená to, že bod nešlo nakreslit přímo na souřadnicemi polohy, ale bylo nutné obraz (kresbu mapy) posunout, například proto, že bylo nutné přizpůsobit změnu mapě. To bude častý případ v KMD. Naproti tomu v rámci DKM bude drtivá většina bodů mít obě souřadnice shodné.

2.

KK[4 až 8]

nemá YX

Absence souřadnic SPOL znamená, že bod nikdy nebyl terénu změřen a byl pouze získán přepracováním map nižší přesnosti. Typický bod z mapy KMD.

3.

KK[4 až 8]

KK[0]

Bod byl získán přepracováním map nižší přesnosti, ale již na něm bylo někdy měřeno, avšak měřené souřadnice (poloha) nemají "právní platnost" (například k nim nebylo získáno souhlasné prohlášení všech dotčených stran, nebo někdo bod použil jako identický).

Ad 1) Pro tuto kombinaci program GEUS rozlišuje, zda jsou souřadnice SOBR a SPOL shodné nebo ne. V případě shodných souřadnic, uloží program GEUS pouze souřadnice SOBR s KK [3], tedy s  (+) číslem bodu. Tomu jsme v programu GEUS přiřadili význam, že pokud má KK[3] v SOBR, jsou souřadnice polohy shodné a je tedy nadbytečné je v programu ukládat. Pokud jsou souřadnice SOBR a SPOL různé, je souřadnice SOBR uložena s (+) číslem bodu a KK[0], souřadnice SPOL je uložena s (-) číslem bodu a s KK[3]. Tedy například v DKM, kde nejsou žádné body KK[4 až 8], budou data v GEUSu po načtení VFK vypadat shodně jako před zavedením dvojích souřadnic a dokonce se s nimi bude i shodně pracovat (pokud by GP snad náhodou nedoplňoval do kresby mapy body s KK[4 až 8], což je asi teoreticky možné v případě hranice digitalizované z nějakých starších map a bodů bez "souhlasného prohlášení").

Ad 2) Souřadnice jsou načteny s (+) číslem bodu a KK[4 až 8], souřadnice s (-) číslem bodu neexistuje.

Ad 3) Souřadnice jsou načteny s (+) číslem bodu a KK[4 až 8], souřadnice SPOL jsou načteny s (-) číslem bodu a KK[0].

Stejným způsobem se zaznamenají do seznamu souřadnic i do výkresu. Nově lze v programu nyní přednastavit vrstvy a barvy právě pro body s (-) číslem bodu (obecně místní soustava, zde souřadnice SPOL), viz obrázek (Nastavení - Pohled) a možnost Odlišně vkládat body místní soustavy (SPOL):

clip0251

Všimněte si také možnosti nastavit způsob zobrazení kódu kvality bodu, který nově nabývá při zpracování GP zásadního významu a tedy je velmi často nutné mít přehled o KK každého bodu.

Na souřadnice SPOL není vůbec vázaná kresba, tedy vypnutí vrstev s body SPOL, bude kresba na obrazovce vypadat, jako dříve, dokud nebyly dvojí souřadnice používány. Podobný účel má i nový přepínač na "logické" vrstvy ve funkci GP-ISKN - Kontrukce GP...nazvaný Typ bodu (viz obrázek):

clip0252

Tento přepínač umožňuje zobrazovat body ne podle fyzické vrstvy, v které leží, ale podle jeho "logické" příslušnosti. Přímo u této funkce pak najdete popis podmínek vlastností bodů, aby se zobrazily v příslušné logické vrstvě.

Pokud to vše popíšeme zkráceně jednou větou, po načtení souboru VFK do GEUSu, bude výkres obsahovat kresbu mapy s body obrazu (SOBR) stejně jako dosud a body polohy (SPOL, pokud existují) v samostatné vrstvě a jinou barvou.