Navigation:  Základní postupy > Práce s VFK > Práce s VFK s dvojími souřadnicemi >

Dvojí souřadnice v ISKN

Previous pageReturn to chapter overviewNext page

Aby bylo možné přistoupit k výkladu celého řešení v programu GEUS, je bohužel nutné nejdříve pochopit celý princip dvojích souřadnic tak, jak ho zamýšleli autoři nové úpravy vyhlášky č.164/2009 a celého ISKN. Záleží jen na uživateli zda nejdříve nastuduje vyhlášku, ale následující text se pokusíme napsat tak, aby ho bylo možné číst bez podrobného nastudování vyhlášky. Ideálním postupem by asi bylo nejdříve si přečíst tuto kapitolu, potom si najít a ujasnit souvislosti přímo nad předpisy KN a teprve pak pokračovat vlastními pokusy s programem GEUS a návodem k jeho funkcím.

Jak jsme psali v předchozích kapitolách, dvojí souřadnice bylo nutné zavést proto, že nově se v ISKN povedou mapy získané digitalizací map nižší přesnosti (typicky map 1:2880). Tyto mapy nejsou obecně natolik přesné, aby bylo možné VŽDY nakreslit změnu do mapy bez jejího přizpůsobení. Přizpůsobením změny mapě však dojde k posunutí souřadnic mimo jejich skutečnou polohu v terénu. ISKN to tedy nově řeší vedením dvojích souřadnic od jednoho bodu. Jedny souřadnice reprezentují polohu terénu a druhé souřadnice obraz mapy. Tato logika je použita jak pro mapy KMD, tak i DKM, protože mapy DKM obecně obsahují body získané také digitalizací map nižší přesnosti a tedy body s kódem kvality (dále jen KK) [4 až 8]. Jak vyplyne z dalšího výkladu, i u těchto bodů mohou vzniknout odlišné souřadnice obrazu bodu v mapě od jeho polohy v terénu. Tedy dá se říci, že situace u map DKM i KMD je velmi podobná, ale z hlediska zpracování GP ne úplně shodná (viz dále). Pro souřadnice polohy v terénu i pro souřadnice obrazu mapy byl zvolen shodný souřadnicový systém JTSK. To má své klady i zápory, o kterých je tu zbytečné diskutovat, asi jen čas ukáže silné a slabé stránky tohoto řešení.

Dvojí souřadnice a kresba mapy v ISKN

Pro lepší pochopení celé problematiky je asi vhodné zmínit způsob vytváření kresby mapy v ISKN. Tam je kresba totiž vytvářena jako seznam spojnic nad seznamem souřadnic. Tedy údaj spojnice v ISKN (kresba mapy) nemá definovány přímo souřadnice své polohy, ale obsahuje jen odkaz do seznamu souřadnic na bod, který definuje její průběh (např. začátek a konec u prosté linie). Tento seznam je pak do VFK exportován jako tabulka SOBR (neboli seznam souřadnic určený pro kresbu mapy). Takto tomu bylo až dosud, nyní se k tomu nově zavádí druhý seznam souřadnic, který může obsahovat skutečné souřadnice bodu změřené v terénu, tento seznam souřadnic se do VFK exportuje jako tabulka SPOL. Obecně tedy bod musí mít souřadnice obrazu (SOBR, jinak by nešla nakreslit mapa) a může mít druhé souřadnice skutečné polohy v terénu (SPOL).

Různé kombinace dvojích souřadnic v ISKN (resp. VFK)

V předchozím odstavci jsme zmínili, že bod v ISKN musí mít souřadnice obrazu, ale souřadnice polohy mít může nebo nemusí. Jaké kombinace dvojic souřadnic mohou nastat tedy popíšeme níže.

Se zavedením dvojích souřadnic do ISKN vzniká také otázka: Které souřadnice definují GPU parcely? Na to není bohužel prostá odpověď. Je  nutné se nejdříve zamyslet nad různými kombinacemi dvojích souřadnic, které mohou v ISKN nastat. Zde se dopustíme určitého zjednodušení, kdy za obsah ISKN prohlásíme obsah VFK souboru tak, jak je poskytován exportem z ISKN, v samotných databázích ISKN to může být řešeno trochu jinak, ale s tím běžný externí uživatel ISKN nepřijde do styku:

V ISKN (a tím i ve VFK, jak jsme také popsali výše) jsou souřadnice obrazu zapisovány v tabulce nazvané SOBR a souřadnice polohy v tabulce SPOL. V dalším textu tedy pro označení souřadnic použijeme názvy tabulek. Kódy kvality jsou zapsány v hranatých závorkách. Pro účely programu GEUS jsme definovali hodnotu 0, kterou může nabýt kód kvality, tato hodnota znamená, že tyto souřadnice bodu nemají přiřazenou žádnou hodnotu KK. Připadalo nám to jako vhodnější a přehlednější řešení, než ponechat KK "prázdný" tak, jak je tomu přímo ve formátu VFK. Tedy pokud je dále uvedeno KK[0] znamená to, že KK není uveden. Z logiky věci dále vyplývá, že v tabulce SPOL jsou vždy souřadnice měřené v terénu, tedy body měřené v 3. třídě přesnosti.

 

SOBR

SPOL

Význam - popis

1.

KK[0]

KK[3]

Pokud jsou souřadnice rozdílné, znamená to, že bod nešlo nakreslit přímo na souřadnicemi polohy, ale bylo nutné obraz (kresbu mapy) posunout, například proto, že bylo nutné přizpůsobit změnu mapě. To bude častý případ v KMD. Naproti tomu v rámci DKM bude drtivá většina bodů mít obě souřadnice shodné.

2.

KK[4 až 8]

nemá YX

Absence souřadnic SPOL znamená, že bod nikdy nebyl terénu změřen a byl pouze získán přepracováním map nižší přesnosti. Typický bod z mapy KMD.

3.

KK[4 až 8]

KK[0]

Bod byl získán přepracováním map nižší přesnosti, ale již na něm bylo někdy měřeno, avšak měřené souřadnice (poloha) nemají "právní platnost" (například k nim nebylo získáno souhlasné prohlášení všech dotčených stran, nebo někdo bod použil jako identický).

Důsledky těchto změn

Kresba katastrální mapy je tedy nadále založena na jedněch souřadnicích, tedy souřadnicích obrazu (SOBR), to vlastně zůstává beze změny. Souřadnice polohy (SPOL) jsou z hlediska kresby katastrální mapy  vlastně  pouze dodatečnou informací, která říká něco ve smyslu "Pozor, tady je to v terénu jinak". Souřadnice polohy však mají důležitost "právní", tedy v mnoha případech definují GPU parcely. Udělat si jasno v tomto bodě je asi nejdůležitější krok k pochopení významu dvojích souřadnic v KN.

Jak je to tedy s GPU: Z výše uvedené tabulky lze tedy odvodit, která souřadnice (obrazu nebo polohy) definuje GPU parcely na jejímž obvodu bod leží: 1. platí poloha, 2. platí obraz, 3. platí obraz. Z toho vyplývají další souvislosti, které na tomto místě pouze vyjmenujeme:

Výpočet výměr se stává složitějším problémem než dosud, u něj bude nutné uvažovat právě průběh GPU. Podrobný rozbor tohoto problému necháme až na popis konkrétní úlohy programu GEUS. Dobrou zprávou je, že o složitost tohoto problému se bude prakticky automaticky starat sám program. Uživatel se však bude muset velmi podrobně zabývat KK jednotlivých bodů.

Vytyčování hranic, kde bude  nutné brát potaz právě i všechny možné kombinace dvojic souřadnic. Tento problém však ponecháme z hlediska GEUSu stranou, protože se ho prakticky netýká. Uživatel si musí nastudovat všechny předpisy a program GEUS mu následně maximálně spočítá vytyčovací prvky na souřadnice, které zeměměřič vyšetřil jako ty správné.

Celkem podstatně vzrůstá složitost problémů: přiřazení změny do mapy, přizpůsobení změny mapě, přizpůsobení mapy změně a hlavně napojení změny do mapy (viz například odstavce 16.25 a 16.26 vyhlášky č.164/2009). Zde se k problému dvojích souřadnic nově připojuje problém, zda k poloze bodu existuje "souhlasné prohlášení" (viz vyhláška č.164/2009) nebo zda případně není zapotřebí, tedy zda bod lze zpřesnit nebo ne. Toto bude asi nejsložitější změna při tvorbě GP, respektive při tvorbě VFK tohoto GP. Tedy bude bohužel nutné podrobně nastudovat a  pochopit, kdy mohu ten který bod odeslat do ISKN jako bezproblémový (tedy s KK[3] a SOBR shodné se SPOL) a kdy bude nutné zaslat odlišné souřadnice obrazu a polohy a s jakým kódem kvality. Program umí zkontrolovat nelogické a nepovolené kombinace, ale jen uživatel ví, jaký je "právní" stav každého bodu. Zkusíme dále popsat všechny možné kombinace, které mohu nastat tak, aby pak uživatel je byl schopen použít v souvislostech vlastního GP. Zde se pravděpodobně budou požadavky ze strany KÚ postupně upřesňovat.