Problematika souborů DXF není bohužel vždy tak jednoznačná, jak někdy bývá prezentována. Tento formát nebyl zatím totiž plně standardizován, jedná se více méně o původní interní výměnný formát firmy Autodesk..
Různé grafické programy totiž používají poměrně rozdílné postupy a formáty vlastních grafických dat. Formát DXF byl vytvořen firmou Autodesk pro vlastní produkt AutoCAD, a tak samozřejmě nejlépe odpovídá tomuto programu. Program AutoCAD tak umí načíst téměř libovolný DXF soubor. Bohužel ostatní programy mívají s načtením DXF problémy. Není vyjímkou, že program AutoCAD soubor DXF bez problémů načte, ale jiný produkt firmy Autodesk (např. program AutoSketch), ten samý soubor načte špatně, přestože bezpečně obsahuje pouze ty grafické prvky, které AutoSketch umí.
Export do DXF byl v programu GEUS otestován s programy od verzí AutoCAD release 12 a MicroStation 5.0. Může se tedy stát, že s jinými programy a dokonce i s jinými verzemi těchto programů, budou nějaké potíže při načítání DXF souboru z programu GEUS. V takovém případě nám zašlete jak původní soubor GKR, z kterého DXF soubor vznikl, tak přímo samotný soubor DXF a podrobný popis problému a zvláště u jakého programu vznikl.
Pomocí DXF souboru jde přenést celý výkres včetně značek, typů čar a textů. Program GEUS zaznamená všechny potřebné údaje přímo do souboru DXF, včetně definice značek. Pro natažení DXF souboru do dalších programů nejsou tedy zapotřebí žádné knihovny značek pro tyto programy. Jediné co nelze zapsat do DXF, jsou definice fontů. V programech, do kterých pak bude soubor DXF načten, budou tedy fonty programu GEUS nahrazeny jinými fonty. Tuto záměnu lze definovat již přímo při vytváření DXF v GEUSu. Provede se to editací souboru FONTY.EXP v podadresáři DXF programu GEUS. Zápis definice nahrazování fontů je jasný z příkladu uvedeného v tomto souboru. Pozor, pro editaci je nutné použít editor prostých textových souborů (např. NOTEPAD.EXE nebo GeusPAD.EXE).
Dialogové okno, které se otevře po volbě funkce pro výstup DXF souboru, obsahuje přepínač AutoCAD a Ustation (zkrácený název pro MicroStation). Význam ostatních přepínačů by měl být jasný z jejich popisu.
Přepínač přiřadit jména vrstvám má následující význam: Pokud je zapnut, jsou použita přiřazená jména vrstev (viz funkce Nastavení - Vrstvy - nastavení), jinak jsou jako jména vrstev použita prostá čísla vrstev.
Tlačítkem Síť se určuje, do které vrstvy se umístí čtvercová síť. Pokud totiž v koncovém CAD programu není instalována speciální nadstavba pro tvorbu map, neumí ji obecný CAD program vytvořit. Pak je nutné ji přenést rovnou z progamu GEUS. POZOR, při přenosu velkého území, GEUS v DXF souboru totiž vytváří každý křízek čtvercové sítě samostatně a může jich tedy být velké množství. Výsledkem je pak obrovský soubor DXF jehož vytvoření trvá v GEUSu hodně dlouho, až to může vypadat, že program "zamrznul".
Při přenosu pomocí DXF souboru se některé informace ztratí. Např. program GEUS umožňuje jednu značku vložit do jedné vrstvy vícekrát s různými barvami. V programu AutoCAD budou tyto značky mít všechny jednu barvu apod. Přenos do DXF je proveden i včetně značek a definic typů čar.
Měřítko mapy v DXF
Formát DXF nezná pojem měřítka mapy, proto jsou při exportu velikosti značek a textů jsou nastaveny napevno dle aktuálního měřítka v GEUSu. Pokud odběratel žádá výkres ve více různých měřítcích, je nutné provést vytoření DXF souboru pro každé měřítko zvlášť. Pojem měřítka totiž nezná ani většina obecných CAD programů. Pokud změnu měřítka umožňují, je většinou díky nějaké speciální nadstavbě pro tvorbu map. Dost často však různé nadstavby nad stejným CAD programem používají jinou logiku, takže data jsou vzájemně nekompatibilní přestože se jedná o stejný CAD program.