Jak se program GEUS skládá z poměrně samostatných částí (výpočetní a grafické), pracují obě části i se samostatnými konfiguračními soubory. Následující kapitola popisuje práci s nimi pouze v grafické části programu.
Program GEUS při svém ukončení automatická ukládá všechna svá nastavení do konfiguračních souborů, odtud je pak načte při svém novém spuštění. To je rozdíl proti běžným zvyklostem v prostředí Windows, kde dnes většinou programy ukládají svoji konfiguraci přímo do registru Windows, což je vlastně jedna společná databáze konfigurací společná pro jeden počítač. Právě to však byl důvod, který nás vedl k použití samostatných konfiguračních souborů. Předpokládáme totiž, že v rámci jednoho počítače může existovat více různých konfigurací programu GEUS, ať už z důvodu více uživatelů nebo konfigurací pro různé typy zakázek. GEUS ještě navíc ukládá i konfiguraci každého výkresu.
Protože tedy v počítači může existovat více různých konfigurací, je nutné věnovat trochu pozornosti logice ukládání a načítání konfiguračních souborů. Její nepochopení bývá nejčastější příčinou toho, že se zdá, že program konfiguraci "neudržel".
Konfigurační soubory grafické části se ukládají samostatně od konfiguračních souborů výpočetní části. Podobně jako výpočetní část však ukládá konfiguraci ve třech logických krocích:
Ukládání/načítání konfigurace při ukončování/spouštění programu
Vždy při spuštění programu je hledán konfigurační soubor GEUSGR.INI v aktuálním pracovním adresáři. Tímto adresářem je při spuštění programu vždy adresář, který je nastaven ve vlastnostech zástupce souboru GEUSw.EXE jako Spustit v nebo Kde začít (záleží na verzi Windows). Pokud není soubor nalezen v tomto adresáři, pokusí se jej program ještě nalézt v adresáři, který je nastaven v základním nastavení programu GEUS jako Hlavní adresář pro sdílené definice a vzory.
Poznámka: Vlastnosti zástupce programu se obecně nastaví tak, že se na ikonu programu klikne pravým tlačítkem myši. Otevře se lokální menu, kde jako poslední položka je uvedena volba Vlastnosti. Pomocí této volby se otevře dialog pro nastavení vlastností zástupce.
Při ukončení programu se opět uloží soubor GEUSGR.INI do aktuálního pracovního adresáře. Pozor, ten však nemusí být totožný z adresářem, který byl aktuální ve chvíli spouštění programu. Pokud je při ukončování programu otevřen seznam souřadnic v jiném adresáři než, který byl aktuální při startu programu, je aktuálním pracovním adresářem právě tento adresář s otevřeným seznamem. Do počátečního pracovního adresáře lze uložit konfiguraci "na žádost uživatele", viz dále.
Ukládání/načítání konfigurace při otevírání/zavírání výkresu
Ke každému výkresu je při jeho zavírání automaticky uložen do stejného adresáře konfigurační soubor, které má stejné jméno jako výkres, ale příponu CFV. Při otevírání je výkresu je vždy hledán tento soubor a pokud existuje je načten. Každý výkres má tedy u sebe uloženou konfiguraci, která u něho byl nastavena při jeho zavírání.
Z tohoto hlediska může vypadat ukládání konfigurace i při ukončení programu jako zbytečné, je však určeno pro nové výkresy, které ještě žádnou konfiguraci nemají a jinak by musely startovat pouze ze základní konfigurace programu po instalaci.
Ukládání/načítání konfigurace na žádost uživatele
Kdykoliv v průběhu programu lze uložit nebo načíst konfiguraci příkazu z hlavního menu grafické části Seznam:
Uložit konf. soubor jako výchozí
Logika načítání konfiguračních souborů
Každé nové načtení konfigurace kompletně přepíše v paměti programu načtenou konfiguraci v předchozím kroku:
1. Nejdříve se vždy načítá základní konfigurace při spuštění programu.
2. Pokud je otevřen existující výkres a byl u něj (ve stejném adresáři) nalezen soubor stejného jména s příponou CFV, je načtena konfigurace z něj a přepíše tak v programu konfiguraci načtenou v kroku 1.
3. Kdykoliv lze v průběhu programu načíst konfiguraci příkazem Načíst konfigurační soubor a to dokonce z libovolného adresáře a libovolného jména. Tím se přepíše konfigurace z kroků 1. i případně 2. Lze například mít v nějakém zvláštním adresáři uložené základní konfigurace pro různé typy prací a odtud je načíst kdykoliv je zapotřebí.
Poznámka: Soubory s konfigurací *.CFV i GEUSGR.INI jsou ve standardním Windows INI formátu. jedná se tedy o textové soubory, které lze měnit textovým editorem (např. NOTEPADem). Ovšem zásahy textovým editorem přímo do konfiguračních souborů jsou možné jen pro velmi zkušené uživatele, kteří vědí co činí. Nesprávné nastavení hodnot v souboru může způsobit neočekáváné chování programu, protože ten jinak editaci konfiguračních souborů nepředpokládá a tedy hodnoty při načtení nijak nekontroluje.
Prohlédnutí souboru však může být užitečné z hlediska kontroly, zda soubor nebyl nijak zásadně porušen, měl by totiž obsahovat jen standardní "čitelné" znaky.