Navigation:  Základní postupy >

Export / Import kresby

Previous pageReturn to chapter overviewNext page

Problematiku exportů a importů lze rozdělit na dvě oblasti:

1.obecný přenos grafiky mapy velkého měřítka (například předání mapy projektantovi čistírny odpadních vod)

2.přenosy dat do/z informačních systémů,

Ad 1. Obecné přenosy

Většinou se jedná o prostý přenos obrázku mapy, kde je jediným požadavkem stejný vzhled v obou systémech. Například projektant používá CAD program AutoCAD a mapu do něj potřebuje importovat jen jako podklad pro umístění vlastní kresby. Tedy většinou ani nemívá žádné požadavky na speciální rozvrstvení kresby, barvy čar apod.

Komunikace mezi CAD programy je však "poněkud" složitější. To platí obecně o všech CAD programech, nejenom o GEUSu. Programy se totiž dost liší svými možnostmi, například počtem vrstev, způsobem jejich pojmenování, způsobem uchovávání souřadnic, použitými typy fontů. Takových rozdílů by se našlo velmi mnoho. Proto se téměř při jakékoliv převodu vždy ztratí nějaké informace, případně je převod nutné dost složitě nastavit.

Asi nejobecnějším výstupem a vstupem programu GEUS je formát DXF. Tento formát není bohužel žádným obecným standardem, ale vznikl ve firmě AutoDesk jako textový formát pro program AutoCAD. Protože AutoCAD byl jedním z prvních obecně rozšířených CAD  programů na platformě PC, začaly ho respektovat i ostatní firmy. Díky tomuto formátu by mělo být možné ve GEUSu převzít výkres z téměř libovolného CAD programu a stejně tak ho do libovolného CAD program předat. Jsou zde však omezení vyplývající  z výše uvedených důvodů.

Pokud jde o obecný převod, kdy je účelem, aby se na druhém programu objevila kresba opticky téměř shodná s původní kresbou, budou převody většinou bez problémů. V případě, že po načtení v druhém programu by se měla kresba do dostat do přesně dané struktury, může být situace neřešitelná. Strukturou se myslí přiřazení vrstev, barev, značek, typů čar atd ... Viz implementace DXF v GEUSu Import DXF spec....

Implementace formátu DXF v programu GEUS je popsána v kapitolách Import DXF a Export DXF.

Ad 2. Výměna dat s informačními systémy

Zde je situace jiná. Odběratel má většinou naprosto striktní požadavky na strukturu a způsob uložení dat. Příkladem mohou být mnozí správci inženýrských sítí, kteří požadují zaměření svých sítí například přímo ve formátu DGN, což je interní formát programu Microstation. Dokonce jdou často ve svých požadavcích na strukturu dat tak daleko, že je možné je pořídit jen naprosto shodným programovým vybavením, které používá odběratel. Takže vlastně ani žádná výměna dat mezi různými systémy není možná. Například odběratel i dodavatel používají Microstation, přesto však dodavatel není schopen data předat v požadovaném formátu, dokud data nezpracuje ve stejné nadstavbě programu Microstation, jako používá odběratel. To vlastně znamená, že takový informační systém vlastně naprosto postrádá import dat.

Program GEUS bude mít snad v dohledné době zabudovaný přímý export do formátu DGN, ten však bude použitelný pouze dle bodu 1. (obecný přenos), v žádném případě nepůjde použít jako možnost předání dat ve formátu DGN pro informační systémy, které ho používají jako jediný možný zdroj dat, jak bylo popsáno v předchozím odstavci.

Dále se tedy budeme věnovat pouze systémům, které mají výměnný formát definovaný. V této chvíli se jedná pouze o systémy KN: ISKN s formátem VFK a MicroGEOS s formátem VKM. Práce s oběma formáty je popsaná v samostatných kapitolách: Práce s formátem VKM a Práce s VFK.

Ostatní formáty exportu a importu:

Import DGN...

Import DXF spec...

Import VFK

 

Export Kokeš

Export TXT body

Export DOS verze GEUSu