Navigation:  Základní postupy >

Práce s bloky kresby

Previous pageReturn to chapter overviewNext page

Co je to blok kresby

Blok je libovolný počet libovolných prvků kresby, které jsou spojeny logickou vazbou tak, že se chová jako jeden prvek. To např. znamená, že nelze smazat jednu čáru v bloku, ale vždy se smaže celý blok. Tuto vazbu lze ovšem kdykoliv zrušit, pak lze prvky rušit jednotlivě.

Blok je také zároveň pouze jedním objektem. Obrazy stejných bloků nejsou sdílené a nelze tedy změnit jejich obsah pouhou redefinicí bloku, jako je tomu např. v programu AutoCAD. Znamená to, že dvakrát vložený blok do výkresu zabere i dvakrát tolik operační paměti.

Vytvoření bloku

Z vybraných prvků (Výběry grafických prvků) lze vytvořit blok dvěma způsoby. Prvním způsobem je spojení prvků do bloku přímo v kresbě funkcí Speciální - Vybrané do bloku. Druhým způsobem je jejich uložení na disk jako definiční soubor bloku kresby pomocí funkce Soubor - Uložit blok. Bloky uložené jako definiční soubor lze později kdykoliv znovu umístit do kresby. Blok vytvořený spojením prvků přímo v kresbě lze později pouze kopírovat nebo editovat (posouvat, otáčet, měnit barvu...).

Definiční soubor bloku

Jak bylo uvedeno v předchozím odstavci, lze definici bloku uložit do souboru. Jméno souboru zadává uživatel při ukládání na disk. Přípona souboru BLK je pevná. Protože ukládání i načítání souboru se provádí standardními dialogy Windows, lze změnit i adresář. Z organizačního hlediska je však vhodnější ukládat definice do jednoho nabízeného adresáře. Standardně je nabízen podadresář BLOKY v adresáři pro sdílená data, viz Základní nastavení. V definičním souboru jsou zachovány původní souřadnice prvků, takže blok lze ze souboru nakreslit jako absolutní i relativní kresbu, viz Kresli blok.

Definiční bod bloku

Při vytváření bloku, jak spojením vybraných prvků, tak při uložení bloku na disk, se zadává definiční bod bloku. Tímto bodem bude blok umístěn na zadaný bod při pozdějším vkládání do výkresu, pokud nebude vkládán absolutně, tady na stejné místo, kde byl vytvořen. Při vkládání bloku do kresby, se tedy blok umístí svým definičním bodem na bod, který byl zadán jako bod pro vložení bloku (při vkládání bloku je také používán dochytávací režim). Kolem tohoto bodu se také blok otáčí. Logika je tedy stejná jako u definičního bodu textu.

Kresli blok