Navigation:  Základní postupy >

Práce s barvami

Previous pageReturn to chapter overviewNext page

Co je to barva, to je jasné. Ovšem zde nastupuje problém toho, jak je v programu GEUS reprezentována v datech. Často se v oblasti výpočetní techniky objevuje pojem "barevná hloubka" nebo, že zařízení je schopné zobrazit 64 miliónů barev. V GEUSu jsme zatím zachovali původní možnosti DOS verze, takže umožnuje používat pouze 16 barev. Viz Barvy - nastavení

Práce s barvami

Každý nově nakreslený grafický prvek je uložen s barvou, která je nastavena jako aktuální. Aktuální barva se nastavuje na nástrojové liště příslušným tlačítkem:

 

_bm7

 

Zvolená aktuální barva se zobrazí na tlačítku v nástrojové liště. Barvu lze nastavovat i v průběhu umisťování prvku.

Popis, jak změnit barvu u již existujících prvků, je uvedený v kapitole Editace prvků.

Barvy na obrazovce versus barvy na tiskárně

S barvami na obrazovce je to tedy jasné. Ovšem vazba na barvy na výstupu je trochu složitější. Ta pochází z dob perových plotrů, ale zatím se nám nezdálo účelné ji měnit. Pokud se totiž výkres z GEUSu kreslí na perovém plotru, nelze barvu výstupu ovlivnit jinak, než že se do držáku pera v plotteru vloží pero naplněné inkoustem s požadovanou barvou. Perové plotry měly většinou možnost vložit maximálně 8 per, která měla přiřazená čísla od 1 do 8. V takovém případě je tedy nutné říci programu, která barva na obrazovce se bude vykreslovat tím kterým perem v plotru. To se nastavuje v následujícím dialogu, viz obrázek:

 

_bm8

 

Vlevo je barva, vpravo je číslo pera, které má perový plotr použít pro její vykreslení. Samozřejmě, že pokud je zelené barvě na obrazovce přiřazeno pero č. 5, které však obsahuje modrý inkoust, budou zelené prvky z obrazovky na plotru vykresleny modře.

Později se objevily rastrové plotry, tedy vlastně velkoformátové tiskárny, které celý obraz vytvářejí z "malinkých tiskových bodů" jejichž barvu samy míchají např. z inkoustových kapiček nebo barevných tonerů. Systém (jazyk HP-GL), jak popsat co má ploter kreslit, však převzali výrobci z perových ploterů. Pojem pero tedy zůstal. Akorát se nyní nejedná o fyzicky existující pero, ale o pero logické. To znamená, že rastrový plotr má ve svém vnitřním programu definovaná pera a k nim přiřazené barvy. Těch per sice může už být 256, ale ve GEUSu jsme jich zatím umožnili 16. Barvy těchto logických per lze u mnoha rastrových plotrů namíchat přímo v jejich programu (například ovládáním přes LCD displej na plotru), pak by stačilo nastavit, že GEUS má kreslit jako na perový plotr (viz obrázek), a vše by opravdu bylo jako na perovém plotru.

 

_bm9

 

Barvy těchto per lze však nadefinovat i přímo v GEUSu. Ve výše uvedeném dialogu je nutné nastavit, že se jedná o rastrový plotr. Potom se musí zaškrtnout políčko, že se barva konkrétního pera má opravdu předefinovat. Barevným tlačítkem se pak volí konkrétní barva pera dle běžných zvyklostí ve Windows. Pozor, shoda zvolené barvy na obrazovce a výsledné na plotru nemusí být úplně 100%, odstíny se můžou v závislosti na typu plotru nebo tiskárny poněkud lišit.

Protože všechen grafický tisk v programu GEUS probíhá dle stejné logiky přes jazyk HP-GL, platí veškerá výše uvedená pravidla i pro všechny barevné tiskárny.