GEUS používá úplně nový formát ukládání výkresů do souboru. Je to z toho důvodu, že nové možnosti programu již neumožňovaly tento formát zachovat. Proto nelze pracovat s původními DOS soubory přímo. DOS verze ukládala data výkresu do souboru s příponou KRS. Proto budeme dále mluvit o KRS souborech.
Načtení KRS souboru:
Zde je situace pro uživatele velice jednoduchá. Samotný příkaz Otevřít výkres již obsahuje možnost přímo otevřít KRS soubor. Pokud je KRS soubor otevřen GEUSem, je nejdříve automaticky zkonvertován do nového formátu, v kterém je pak nadále veden. Pokud je pak zadán příkaz Uložit výkres, je soubor již uložen v novém formátu, tedy s příponou GKR.
Uložení KRS souboru:
Zde je situace o něco složitější. Příkaz Uložit výkres uloží soubor vždy v novém formátu. Pokud je zapotřebí uložit výkres v původním KRS formátu, musí se exportovat pomocí funkce Export DOS verze.
Rozdíly mezi KRS a GKR:
Jak bylo napsáno výše, ukládá GEUS do souboru výkresu mnohem více dat, než původní DOS verze. To způsobuje, že na první pohled stejná data uložená v GKR souboru mají přibližně dvojnásobnou velikost, než když jsou uložena v původním DOS formátu. Je to také z toho důvodu, aby nový formát umožňoval snažší rozšíření do budoucna.
Z těchto důvodů samozřejmě neumí žádná původní DOS verze programu načíst nový formát. Původní DOS formát se tedy musí z GEUSu exportovat. Export je prováděn do KRS formátu pro DOS GEUS verze 8.0. Starší DOS verze nejsou ve GEUSu z hlediska grafických souborů podporovány. Neměl by to být veký problém, protože instalace DOS verze GEUSu 8.0 je přiložena na každém distribučním CD programu GEUS a s HW klíčem pro GEUS poběží i libovolná DOS verze GEUSu.
Rozšíření formátu GKR oproti KRS:
•stočení grafických prvků se nyní nastavuje v grádech a jsou možné jakékoliv hodnoty (např. 40.1254)
•u značek je možno nastavit libovolné zvětšení/zmenšení
•kruh určený různými způsoby (určení dvěma body poloměrem, dvěma body průměrem, třemi body)
•bloky mohou mít libovolný počet prvků
Při uložení do KRS souboru však dojde ke ztrátě některých údajů:
•protože DOS verze umožňuje stočení textů, značek a bloků pouze jako celé stupně, jsou stočení při exportu zaokrouhlena
•zvětšení značek je pro DOS nastaveno vždy na 1
•nelze zapsat blok který má více jak 16384 prvků