Obecný postup:
Volné stanovisko je vlastně nejsložitější úlohou v programu GEUS (s výjimkou polygonových pořadů).
V případě výpočtu pouze polohy stanoviska probíhá výpočet ve dvou etapách, pokud je prováděn i výpočet výšky stanoviska, probíhá výpočet dokonce ve třech etapách: 1. výpočet polohy stanoviska, 2. výpočet výšky stanoviska, 3. výpočet orientačních posunů již pevného stanoviska. Každá etapa má samostatné zobrazení výsledků a v každé etapě lze upravovat vstupní data.
Celý postup výpočtu pak vypadá následovně:
1. Vkládání dat o měření na dané body (orientace) až do maximálního počtu 30 bodů.
2. Výpočet polohy stanoviska pomocí helmertovy transformace.
3. Zobrazení všech vložených dat a výsledků transformace v "prohlížeči výsledků", kde je možné rozhodnout o dalším postupu výpočtu, případně i vyřadit některé body z výpočtu. Viz Výsledky - prohlížení a úpravy.
4. Potvrzení výsledků zobrazených v bodě 3.
5. Zadání údajů o stanovisku: číslo bodu a výška stroje.
6. Trigonometrický výpočet výšky stanoviska ze všech daných bodů, které mají výšky (souřadnici Z) různou od nuly. Převýšení nejsou zatím opravována o zakřivení geoidu.
7. Zobrazení výsledků výpočtu výšky včetně odchylek od průměru na jednotlivých bodech v "prohlížeči výsledků". Opět možnost označení bodů pro jejich vynechání z výpočtu, zde však pouze pro výpočet výšky stanoviska. Výsledky výpočtu polohy stanoviska zůstanou zachovány dle bodu 2 a 3.
8. Potvrzení výsledků o výpočtu výšky stanoviska zobrazených v bodě 7 nebo návrat na bod 6. stisknutím kláves [Ctrl]+[Enter].
9. Výpočet orientačních posunů z vypočtené polohy stanoviska a daných bodů + kontrola vypočtených délek na orientační body s měřenými + kontrolní výpočet výšek orientačních bodů a odchylek od údajů seznamu souřadnic.
10. Výpis výsledků výpočtů v "prohlížeči výsledků" (Výsledky - prohlížení a úpravy). Opět možnost vyřadit označením v "prohlížeči" body, které jsou použity pro výpočet orientačního posunu. Vyřazení bodu z výpočtu orientačního posunu zpětně již neovlivní ani výpočet polohy, ani výšky stanoviska.
11. Potvrzení výsledků zobrazených v bodě 10 a přechod na výpočet podrobných bodů nebo návrat klávesami [Ctrl]+[Enter] na bod 9.
12. Od sestavení 068 verze 16.0 program pak ještě před výpočtem podrobných bodů zpětně načte údaje o stanovisku ze seznamu souřadnic, aby byly pro výpočet podrobných bodů použity v seznamu skutečně uložené hodnoty, např. pro případ, že bod stanoviska již existoval a v seznamu byly ponechány původní hodnoty souřadnic.
Způsob výpočtu:
Výpočet volného polárního stanoviska se zvolí vložením nulového nebo prázdného čísla bodu při vkládání čísla bodu stanoviska.
Způsob výpočtu: Výpočet souřadnic volného stanoviska je prováděn Helmertovou transformací, v případě "rajónu s orientací na konci" bez kontroly. Pokud u některých daných (orientačních) bodů není měřena délka, je tato délka vypočtena sinovou větou. Za základnu sinové věty je vzata nejkratší měřená délka ze všech orientací (maximálně 28). Tato nejkratší měřená délka musí být kratší než délka dopočítávaná, jinak nemá úloha jednoznačné řešení. Pokud je měřeno více délek, pokusí program odstranit případnou nejednoznačnost pomocí těchto délek. Kritériem pro rozhodování je, že při jednom ze dvou možných řešení klesne střední chyba transformace. Pokud je v rámci stanoviska více nejednoznačných kombinací orientací, je samozřejmě rozhodování programu zkresleno a ohlásí nejednoznačné zadání.
Tyto dopočtené délky jsou pak použity i ve výpočtu transformace, tím je zpřesněno natočení místní soustavy při transformaci pomocí orientací na nichž délky měřeny nebyly. Na připojovací body musí být tedy měřena minimálně jedna vzdálenost (jinak se jedná o protínání zpět z úhlů).
Po výpočtu souřadnic volného stanoviska a jejich odsouhlasení jsou zadané měřené hodnoty v paměti počítače přesunuty tak, že při návratu na opravy, nabízí program k opravám již pevné stanovisko. Tak je umožněno přidat k volnému stanovisku další orientace bez délek nebo vypustit orientace s krátkými délkami.
Pokud je zapnut výpočet výšek, je po zadání čísla bodu stanoviska a výšky stroje vypočtena výška stanoviska trigonometricky z převýšení na orientační body. Orientace na body s nulovou výškou jsou z výpočtu výšky vypuštěny.