Report je anglické slovo, které se v této oblasti většinou překládá jako počítačová sestava. Program pro vytváření sestav se většinou nazývá generátor sestav. O co jde?
Mnoho dat je v počítačích ukládáno ve formě databází: například databáze osob, firem ... Velice častým požadavkem je vytištění těchto dat na papír v různé podobě (dnes už i třeba do formátu HTML pro jejich publikaci na Internetu). Aby bylo možné tyto tisky pružně měnit dle požadavků uživatele, byly navrženy generátory sestav. Pro maximální pohodlí uživatele je mnoho těchto generátoů "vizuálních", do nich patří i SineaReport.
Vizuální znamená, že na obrazovce je maketa tiskové stránky a na ní uživatel většinou pomocí myši umisťuje texty, položky databáze, grafiku, systémová data (čas, číslo stránky), atd. Lze tedy zvolit, které položky (údaje) z databáze se vytisknou, v jakém pořadí, jak velkým písmem, jak bude vypadat hlavička stránky... Definice vzhledu stránku se uloží do souboru, odkud se pak načte při vlastním tisku z databáze. Soubory s těmito návrhy jsou většinou nazývány předlohy nebo tiskové formuláře. Při vlastním tisku dat program naplňuje stránku daty z databáze podle předlohy a po jejím naplnění ji vytiskne na tiskárně.
Seznam souřadnic: je v programu GEUS databází bodů. Proto lze aplikovat výše uvedený postup i na tisky seznamu souřadnic. Několik základních návrhů tiskové stránky jsme připravili již v naší firmě. Soubory mají příponu *.PST a jsou uloženy v podadresáři PREDLOHY adresáře nastaveného pro sdílená data. Uživatel si může tyto soubory sám upravit nebo i vyvořit nové.
Výpočetní protokol: Výpočetní protokol zde byl implementován jako speciální případ databáze o jedné položce, kde tuto položku tvoří řádek textového souboru. Generátor sestav je pak použit hlavně k návrhu a úpravě hlavičky a patičky stránky (logo firmy apod.).
Postup:
•Spusťte funkci pro tisk. Objeví se dialog "Nastavení tisku". V dolní části okna dialogu máte část nazvanou "Tiskový formulář".
•V položce dialogu "Název" zvolte předlohu. Je zde vypsána svým popisem, ne názvem souboru. Tento popis lze měnit až uvnitř editoru sestav.
•Stiskněte tlačítko "Upravit". Spustí se editor sestav s otevřenou předlohou, kterou jste zvolili v předchozím kroku.
•V horní části okna generátoru sestav jsou ovládací prvky, v dolní části vidíte čtyři části tiskové stránky: začátek sestavy, hlavu stránky, tělo sestavy (stránky) a patu stránky.
•Stisknutím klávesy [F1] zobrazíte nápovědu přímo k tomuto generátoru, která zatím není bohužel příliš podrobná. Proto zde uvedeme alespoň pár typů k ovládání.
•Přímo na předloze stránky lze měnit pouze umístění a velikost prvků, jejich obsah, například text u textových prvků, se mění v editačním poli v nástrojové liště.
•Popisy položek databáze může měnit pouze autor programu, pokud chcete použít jiné popisy, nahraďte je "grafickým textem" ze záložky "Grafické prvky".
•Položky databáze a jejich popisy jsou na záložce nástrojové lišty identifikovány pouze číslem svého pořadí v definici databáze (tu vytvořil autor programu v době jeho vytváření). Zde je tedy seznam položek databáze:
1. Stav - systémová položka pro vnitřní použití v programu, uživateli nepřístupná
2. Číslo bodu
3. Souřadnice Y
4. Souřadnice X
5. Souřadnice Z
6. Třída přesnosti / Kvalita bodu
7. Charakteristika bodu
8. Popis bodu
•Tato čísla položek odpovídají číslům na příslušné záložce nástrojové lišty.
•Grafické logo firmy je vhodné vložit buď do začátku sestavy (bude jen jednou na první stránce sestavy) nebo do hlavy stránky (bude na začátku každé stránky). Logo lze načíst pouze z formátu BMP, pro jeho vytvoření můžete použít třeba program "Malování", který standardní součástí Windows. Logo vložíte jako prvek "obrázek" ze záložky "Grafické prvky".
•Změny v návrhu průběžně ukládejte stisknutím příslušného tlačítka z nástrojové lišty.
•K vytvoření nové sestavy použijte opět příslušné tlačítko z nástrojové lišty.
Položky výpočetního protokolu:
•Pokud měníte předlohu pro tisk výpočetního protokolu, má databáze jedinou položku, která reprezentuje celý řádek z textového souboru.