Navigation:  Základní postupy a orientace v programu >

Logika práce při kontrole odchylek dle vyhlášky č. 357/2013 Sb.

Previous pageReturn to chapter overviewNext page

Tato kapitola se stále ještě aktualizuje, ale základní informace jsou již snad v pořádku. Podrobná kontrola textu dle nové KV č.357/2013 Sb. ještě neproběhla.

Základní změny dle nové úpravy vyhlášky byly v programu provedeny. Výpočet odchylek lze zkontrolovat a případně i upravit dle definičního souboru ODCHYLKY.DEF, který je umístěný ve stejném adresáři jako soubor programu GEUSw.EXE. Viz Definiční soubor pro maximální přípustné hodnoty odchylek.

Stále platí, že je zapotřebí mít zapnutý přepínač Kontroly odchylek dle vyhl. 357/2013 Sb. z Nastaveni prostředí - Výpočty.

Změny odchylek se dle nové úpravy vyhlášky dotkly hlavně úlohy 9 - Kontrolní oměrné a Ověření "identických bodů" v KN.

Nová úprava vyhlášky poměrně systém kontrol pomocí odchylek poměrně zpřehlednila. Jedná se odstavce 13. a 15. přílohy vyhlášky

1.První oblastí pro kontrolu dosažených odchylek je kvalita  a přesnost vlastního měření, které musí vždy odpovídat dřívější 3. třídě přesnosti, nyní body s kódem kvality 3. Navíc je toto měření dnes již v naprosté většině případů prováděno přímo S-JTSK. Viz odstavce 13. přílohy vyhlášky.

2.Druhou oblastí jsou odchylky vzniklé při navázání tohoto měření do již existujícího stavu v katastrální mapě, která má velmi různorodou kvalitu (od DKM po sáhové mapy 1:2880, někde dokonce snad jen dekadické 1:5000). Viz odstavce 15. přílohy vyhlášky.

Ad 1): Ověření přesnosti měření

Nejdříve tedy musíte prokázat, že vaše měření je dostatečně přesné. Vyhláška nestanovuje přímo odchylky pro jednotlivé typy výpočtů, ale pouze dává kritéria, podle kterými lze prokázat, že je měření provedeno v odpovídající přesnosti pro KN (některé odchylky jsou pak definovány v metodických návodech).

Zde tedy odkážeme na odstavec 13.4 přílohy vyhlášky.

Bod a) odkazuje na kontrolní oměrné. Tato úloha tedy obsahuje určení odchylek dle nové úpravy vyhlášky, avšak statistické vyhodnocení dle odstavce 13.5 je možné jenom v rámci jednoho spuštění úlohy. Řešení, které by umožňovalo "sbírat" rozdíly v délkách v průběhu všech výpočtů bez ohledu na počet spuštění úlohy kontrolní oměrné a teprve na závěr zakázky provést statistické vyhodnocení, teprve připravujeme.

Bod b) odkazuje na druhé nezávislé určení souřadnic. Toto řešení se asi v praxi příliš nepoužívá, avšak i zde připravujeme řešení, kdy se budou sbírat všechny rozdíly v duplicitně určených souřadnicích a teprve na závěr zakázky se provede statistické vyhodnocení dle odstavce 13.7 b).

Ostatní odchylky v různých výpočtech (například úhlové v polární metodě apod.) stanovené i různými dřívějšími předpisy a zvyklostmi, se nadále vypisují, aby uživatel-zeměměřič mohl co nejodpovědněji určit, zda jeho měření odpovídá požadované přesnosti. Definice třetí třídy přesnosti se nezměnila, tedy i všechny odchylky, byť dle již neplatných předpisů, mají své opodstatnění.

Protože se však jeden čas objevovaly požadavky ze strany jednoho inspektora ZKI v Opavě, že se ve výpočetním protokolu nesmí objevit kritérium, které není uvedeno ve vyhlášce a nutil všechny firmy ve své působnosti upravovat výpočetní protokol tak, aby neobsahoval kritéria podle dřívějších předpisů (například úhlové odchylky ve směrech na orientace na pevném polárním stanovisku), vyšli jsme těmto firmám vstříc a upravili program GEUS tak, aby protokol o výpočtu bylo možné přímo porovnat s údaji v příloze vyhlášky.

Jedná se hlavně o všechny úlohy používající transformaci, kde lze použít kritéria pro porovnání dvojích souřadnic bodů dle odstavců 13.7 a 13.9 přílohy vyhlášky.

Dále byla dodána možnost kontrolovat i úlohu "pevné polární stanovisko" jako druhé určení stejných bodů, tedy pomocí souřadnicových rozdílů (viz popis úlohy dále). Důvodem byly opět připomínky již zmiňovaného inspektora ZKI, jehož argumentem bylo, že vyhláška nezná kritérium pro úhly. Ovšem jak kontrolovat pevné polární stanovisko, kde nejsou měřeny délky na orientační body, v zápisu o kontrole neporadil. Jedná se např. o tento případ: stojím na trigonometrickém bodu a orientaci beru na tři kostely. Na tento případ jsem nedokázal odchylky uvedené ve vyhlášce "naroubovat" přes veškerou snahu.

Ad 2): Navázání měření na dosavadní stav KM

V případě změny zaměřované do DKM se problém redukuje na prokázání přesnosti měření, viz výše. Proto odstavce 15. přílohy vyhlášky obsahuje v odstavci 15.6 kritéria pro mapy s nižší přesnosti (nově se již nerozlišuje analogová a digitální forma mapy).

Zde je problém složitější. Vyhláška tento úkon nazývá "zobrazení polohopisu katastrální mapy" ( dříve asi "ověření identických bodů"), tedy bodů, na než se bude změna navazovat.  Vyhláška uvádí pouze jediné kritérium ověření identity, rozdíl dvou délek mezi dvěma body, kde jedna délka je měřená v terénu  a druhá odměřená z mapy.

Zde jsme si dovolili vyhlášku trochu extrapolovat. Vyhláška totiž umožňuje "ověření úplným novým určením jejich vzájemné polohy (např. polárním zaměřením)". Nicméně v příloze uvádí pro grafické mapy jako jediné kritérium rozdíl délek. Podle nás však lze využít i hodnoty "základní střední souřadnicové chyby Mxy" uvedené v odstavci 15.6. Úlohy "transformace" a "digitalizace" (včetně "volného polárního stanoviska") mají tedy definovány dopustné odchylky i pro kódy kvality [6 až 8] právě dle této tabulky. "Posouzení dosažené přesnosti podrobných bodů " by tak mělo být možné pomocí digitizéru a kontrolní digitalizace bodů v případě analogových map nebo přímo pomocí transformace v případě map digitálních.

V tomto ohledu se proggram GEUS snaží být obecným nástrojem a je na uživateli, jak pochopí vyhlášku a jaké má zvyklosti a jaké nakonec použije postupy.

Pro klasické ověření délkami změřenými v mapě (nebo vypočtenými v případě digitální formy mapy) je určena úloha "ověření identických bodů" (Ověření "identických bodů" v KN), kde lze ručně zadávat například délky měřené v mapě "sekáčky" :-). Tato úloha nemá od verze 15.5 závislé odchylky na nastaveném mapovém podkladu, ale nově na přepínači Přiřazení KK dle KK vstupních bodù. Pokud je tento přepínač zapnutý, určují se odchylky dle bodu s nižší přesností (viz odstavec 15.5). Pokud je tento přepínač vypnutý, určují se odchylky dle globálně nastavené třídy přesnosti.