Zpracováním polární metody dávkou je myšleno zpracování dat z totálních stanic nebo jiných elektronických polních záznamníků uložených v textových souborech na disku počítače. Jak již vyplývá z názvu funkce, je určena pouze ke zpracování dat polární metody a to i v případě, že přístroj umí zaznamenat data jiných geodetických úloh.
Obecný společný základ zpracování těchto dat je popsán v kapitole Obecná logika zpracování dat. Postup a návod pro registraci dat na konkrétních typech registarčních zařízení není součástí tohoto návodu. Měl by být součástí dodávky zařízení, případně se zkuste obrátit na naši technickou podporu nebo technickou podporu konkrétního zařízení. Těchto zařízení je tolik a tak rychle se mění, že není v našich silách udělat z těchto návodů součást systému GEUS.
V GEUSu lze zvolit jeden ze dvou způsobů zpracování polárních dat. Ten, který je v dalším textu označen jako základní, je jednodušší na ovládání, zpracování probíhá více méně v "jednom kroku". Postup, označený jako rozšířený, je sice trochu složitěší na ovládání a pochopení logiky, ale je zase pružnější, což je důležité hlavně u velkých zakázek s postupným zpracováváním a vyrovnáváním MNČ.
Všechny funkce a nastavení pro zpracování jsou soustředěny do jednoho formuláře nazvaného Polární metoda dávkou. Následující postupy jsou obecně platné pro všecny formáty dat bez ohledu na obsah souborů. Podrobný popis jednotlivých formátů je uveden zvlášť:
Základní postup zpracování dat ze záznamníků
Rozšířený postup zpracování dat
1. Základní postup zpracování:
Program se pokusí převést data bez ohledu na výskyt chyb a všechny nalezené chyby vyznačí ve zkonvertovaném souboru. Některé originální formáty dat jsou však velmi závislé na struktuře dat a jedna chyba může "rozhodit" logiku celého zbytku souboru. Ve výsledném souboru pak nemusí být téměř žádná úspěšně zkonvertovaná data. V tom případě je nutné provést opravy již v originálním souboru. Editaci těchto originálních souborů externím editorem lze snadno spouštět přímo z jejich seznamu v programu GEUS, viz dále. Většinou však budou data zkonvertována všechna data celkem úspěšně a chyby budou jen drobné, ty pak lze odstranit v následujícím kroku zpracování.
Zkonvertovaná data ve vnitřním formátu jsou zobrazena v samostatném formuláři, kde s nimi lze dále pracovat: opravovat chyby pomocí externího nebo vestavěného editoru, třídit, případně i zprůměrovat vícenásobná měření.
Po úpravě dat se teprve přechází k vlastnímu dávkovému výpočtu, který již probíhá načítáním dat ze souboru ve vnitřním formátu. Ovládání jednotlivých kroků je podrobně popsáno dále.
Ad původní DOS verze: Postup zpracování se ve Windows verzi poněkud liší od původní DOS verze. Naší snahou bylo co nejvíce jej zjednodušit. Na pozadí programu je sice logika téměř shodná, z pohledu uživatele je však "skrytá" a nemusí se tedy o ni zajímat. Pokud někomu více vyhovovala původní DOS logika, může si ji zapnout v Podrobném nastavení konverze přepínačem Logika konverze po souborech z DOS verze, pak jsou soubory ke zpracování překládány postupně, jakmile se vyskytne první chyba, program zastaví konverzi a soubor s chybou otevře v externím editoru.
Postup zpracování:
Rozšířená logika zpracování s předkonverzí:
Tento postup není nutný, je jen rozšířením možností programu. Obsahuje více kroků a je proto trochu složitější, díky tomu je však pružnější. Bude asi hlavně využíván pro zpracovávání rozsáhlejších zakázek, kde se používá více typů totálních stanic a hlavně se provádí vyrovnání sítě metodou nejmenších čtverců v rámci celé zakázky najednou (MNČ není standardní součástí GEUSu, jedná se o rozšiřující modul GeusNET).
Možnost předkonverze se zapíná v Podrobném nastavení konverze. Po jejím zapnutí se po seznamem souborů ke zpracování objeví tlačítko předkonverze. Pokud je stisknuto, jsou všechny vybrané soubory ze seznamu převedeny z nastaveného formátu do nastaveného kontrolního formátu. Soubory se v seznamu vybírají dle obvyklých pravidel ve Windows. Převod je proveden "natvrdo" bez kontroly na logiku registrace a proto nejsou ani hlášeny žádné chyby. Po převodu je v seznamu souborů ke zpracování automaticky nahrazen originální soubor souborem v kontrolním formátu, tedy se v seznamu ihned změní přípona souboru na MAP nebo GTX.
Tím je možné převést data z různých typů totálních stanic hned na začátku zpracování do jednotného formátu, který lze bez problémů dále upravovat. Jednotlivé soubory lze ze seznamu vypouštět a přidávat tak, jak je to zapotřebí např. pro vyrovnání MNČ.
Příklad: Velká zakázka se měří i mnoho dní. Klasický postup zatím byl, že se nejdříve vytvořilo bodové pole, které se vyrovnalo. Teprve nyní mohlo začít podrobné měření, které se průběžně zpracovávalo a na něm se i hned vytvářela kresba (v nějakém CAD programu). Tento postup však lze zjednodušit. Bodové pole měřím najednou s podrobným měřením. Každý den vypočtu souřadnice podrobných bodů z přibližně určených souřadnic bodového pole. Na těchto souřadnicích ihned vytvářím kresbu v grafické části programu GEUS. Na konci celé zakázky provedu vyrovnání celého bodového pole MNČ. Tím upřesním jeho souřadnice. Nyní provedu nový výpočet všech podrobných bodů dávkou nad tímto upřesněným bodovým polem. To by měla být otázka chvíle, původní souřadnice se při výpočtu ve GEUSu nechají přepsat, takže nebude souhlasit jejich poloha s vytvořenou kresbou, ta se však opraví v grafické části příkazem Seznam OK, který kresbu posune dle nových souřadnic v seznamu.