Navigation:  Základní postupy > Práce s VFK > Práce s VFK s dvojími souřadnicemi >

Dvojí souřadnice a program GEUS - přehled

Previous pageReturn to chapter overviewNext page

V této kapitole budeme zavedení dvojích souřadnic brát jako fakt, se kterým je se zapotřebí nějak vyrovnat. Tedy zde vynecháme i snahu o vysvětlení důvodů, které vedly k jejich zavedení v ISKN, to zkusíme ponechat na pracovnících ČÚZK a KÚ a ostatních informačních zdrojích, jako jsou internet, internetové diskuse a ostatní diskuse v odborné veřejnosti.

Princip dvojích souřadnic v ISKN

Zde se přeci jenom pokusíme celou problematiku nějak interpretovat z pohledu tvůrce GP, který používá program GEUS. Jinak mají dvojí souřadnice v ISKN samozřejmě širší souvislosti.

Až dosud se v ISKN vedly pouze mapy DKM, tedy mapy, které jsou založené hlavně na měření s 3. třídou přesnosti. V těchto mapách se nepoužívalo „přizpůsobení změny mapě“, tedy kresba mapy vždy vedla po souřadnicích změřených v terénu.

Nově se v ISKN povedou i mapy získané digitalizací map nižší přesnosti, v drtivé většině map 1:2880, tedy s body KK[8]. V těchto mapách, jakkoliv dokonale transformovaných, nelze často změnu do nich přímo nakreslit nad souřadnicemi změřenými v terénu, ale je nutné „změnu přizpůsobit mapě“. Zde se nebudeme zabývat, proč tomu tak je. Berme to jako fakt (skvěle to vysvětloval Ing. Nedvídek na školeních pořádaných KÚ k nově úpravě Katastrální vyhlášky č.164/2009).

Pokud tedy změnu přizpůsobíme mapě (například transformací „od oka“), získám pro kresbu hranic jiné souřadnice, než má hranice v terénu. Později se dostaneme i k problematice, která z těchto dvojic souřadnic definuje GPU, tedy právní stav.

Většinu čtenářů jistě v tomto místě napadne mnoho souvislostí a nejasností. Jejich podrobný popis a rozbor přesahuje možnosti tohoto článku. Zde šlo pouze o VELMI ZÁKLADNÍ a zjednodušené vysvětlení důvodu existence dvojích souřadnic v ISKN.

Z pohledu uživatele programu GEUS

Zatím to vypadá, že z pohledu uživatele programu GEUS nebude změna až tak hrůzostrašná, jak by to na první pohled mohlo vypadat. Nicméně se asi jedná o změnu, která na zvládnutí možná obtížnější, než samotné původní zavedení formátu VFK. Původně byl formát VFK určený pro práci s kresbou mapy nad body s KK[3], tedy na topologicky čistou kresbou mapy. To znamená, že například bylo možné body vzdálené od sebe 10 cm považovat za shodné apod. To mapách digitalizovaných z podkladů s nižší přesností není možné. Například, který bod je totožný, který bod "hrubě narušuje logické vztahy okolního polohopisu", to může rozhodnout jen uživatel a navíc jen uživatel velmi dobře obeznámený s celou komplexní problematikou tvorby GP.

Z tohoto pohledu je přeci jenom práce na digitální reprezentaci původně analogové mapy podstatně jiná a náročnější, než nad klasickou analogovou mapou na PET fólií. Jak se říká, papír snese všechno, již ne tak počítačový program zpracovávající data kresby mapy.

Hlavní princip zpracování dvojích souřadnic v GEUSu

Úvodem je asi zapotřebí upozornit, že při vlastním zpracování GP se bohužel zvláště v prostorech s body s KK[4 až 8] se nelze vyhnout velmi podrobné znalosti vyhlášky a její interpretaci v samotném ISKN. Viz kapitoly Dvojí souřadnice v ISKN, Dvojí souřadnice v GEUSu a Kombinace souřadnic a KK v ISKN a GEUSu. Tím na mysli skutečně jasné pochopení, čím dvojí souřadnice vznikají (problematika map nižších přesností a zvláště map 1:2880), pochopení nových pojmů vyhlášky jako je "souhlasné prohlášení", kdy se s body zachází, jako by měly "souhlasné prohlášení" a přitom u nich není zapotřebí atd.

Hlavně se mění obsah výměnného formátu VFK jak vstupu tak výstupu. Soubory VFK exportované z ISKN na KÚ po 2.7.2009 budou mít v datech nově vyplněný i blok dat označený jako SPOL, který nebyl až dosud používán. Stejně tak při exportu GP zpět směrem na KÚ je nutné respektovat změny zavedené novou úpravou Katastrální vyhlášky a bodům, kde je to předepsáno resp. nutné, přiřadit dvoje souřadnice.

Tedy první změnou v programu GEUS je úprava importu a exportu tohoto formátu. Při importu tuto změnu uživatel asi prakticky nezaznamená. Pro export je však nutné již připravit data dle nových požadavků, tedy programem jsou prováděny i další kontroly, které jsou pro novou specifikaci obsahu VFK nutné (např. přípustné kombinace dvojích souřadnic s kódů kvalit u nich umístěných, viz Kombinace souřadnic a KK v ISKN a GEUSu).

V ISKN tedy nově může každý bod mít dvoje souřadnice. Důležité je, že kresba mapy je nadále vedena vždy a pouze po souřadnicích obrazu a souřadnice polohy jsou takovou "poznámkou", že v terénu je tento bod jinde, než je zobrazeno v mapě. To samozřejmě platí jen z pohledu kresby mapy, z pohledu GPU je tomu jinak, viz dále.

Tvorba GP nad dvojími souřadnicemi lze krátce popsat takto: změřím nové body GP v terénu, do kresby mapy zobrazím jejich polohu, k nim vytvořím jejich obraz, rozhodnu, zda je jejich obraz nutný posunout do mapy tak, aby změna šla nakreslit (viz 16.25 a 16.26 přílohy vyhlášky), případně tedy posunu obraz těchto bodů přizpůsobením změny mapě, mohu skrýt vlastní polohu bodů a kresbu mapy upravit pomocí již známých postupů pro tvorbu VFK.

Tedy v místech, kde obraz a poloha nových bodů bude shodná, postupuji prakticky shodně, jako když se ještě používali jedny souřadnice.

V místech, kde je přizpůsobení změny nutné, ze opět použít již dosud známe postupy jako jsou transformace, transformace KM-D apod.

Tedy z hlediska bodů je zapotřebí dodržet pravidla podrobně popsaná v Kombinace souřadnic a KK v ISKN a GEUSu, jak se do tohoto stavu bodů uživatel dostane, není důležité, zde je GEUS  prakticky univerzálním nástrojem umožňujícím mnoho způsobů řešení. Kresba VFK se pak již tvoří pouze na souřadnicemi obrazu.

Některé postupy dnes vyžadující "ruční" práci, půjde asi podpořit vytvořením dalších podpůrných funkcí programu, někde bude muset uživatel rozhodovat neustále sám. Naší snahou bude nenechat práci s dvojími souřadnicemi v tomto počátečním stavu, ale budeme se ji snažit průběžně vylepšovat, protože to vypadá, že se jedná o technologii, s kterou budeme žít při práci v KN velmi dlouho.