Navigation:  Pomůcky >

Geodetické údaje přes WMS...

Previous pageReturn to chapter overviewNext page

Funkce je podmíněna funkčním připojením počítače do internetu. Využívá přímý přístup ke vzdáleným datům na serverech GEOPORTÁLU Zeměměřického úřadu prostřednictvím internetu.

Souřadnic získané v programu GEUS kliknutím myší se předají serveru, ten pak na jejich základě hledá geodetické údaje bodu a informace o nich vrátí programu GEUS. Lze nastavit jaký typ bodů  se má hledat. K dispozici jsou všechny typy, které "Geoportál" nabízí:
 

Stanice sítě CZEPOS
 
Přehled stanic sítě CZEPOS
Polohové bodové pole
 
Bod ZPBP
Bod ZPBP určený v ETRS
Bod ZPBP určený v ETRS metodou RTK
ZhB
ZhB určený v ETRS metodou RTK
Přidružený bod
Přidružený bod určený v ETRS
Přidružený bod určený v ETRS metodou RTK
Bod PPBP
Výškové bodové pole
 
Bod ZVBP
Bod PVBP
Tíhové bodové pole
 
Bod ZTBP

 

Program GEUS je kombinuje pomocí 4 přepínačů, což by pro praxi mělo stačit.

geodeticke_udaje_wms

Dále je možné zadat (viz obrázek) rozsah hledání v metrech. Povoleny jsou hodnoty 1 - 100m. Server totiž nevrací vždy nejbližší bod, ale ten, který je u něj pravděpodobně první v databázi. Teoreticky by bylo možné nechat najít všechny řešení v daném rozsahu a ty pak procházet a najít nejbližší bod k bodu zadanému kliknutím myší, ale to bylo dost složité a snad i zbytečné.Proto pokud uživatel zadá příliš velký rozsah hledání, tak dostane např. úplně jiný bod než chtěl. Pro PBPP je z hlediska serveru maximální hodnotou 25 m, při vyšší hodnotě začne vracet pouze "ZPBB + ZhB".   Program má nastavenou výchozí hodnotu 5m.

Je zde také přepínač zda zobrazit stránku s GU v nastaveném výchozím prohlížeči. Pro body CZEPOSU se zobrazí stránka souřadnic všech stanic CZEPOS.

Údaje o bodu jsou také zobrazeny v okně výše zobrazeného formuláře této úlohy, z tohoto okna lze body TB, ZhB a PPBP v případě, že je právě otevřen seznam s 12-ti nebo 15-ti místným číslem bodu, uložit do seznamu souřadnic. Pokud bod v seznamu nebo kresbě již existuje, zobrazí standardní dialog "Bod již existuje" jako ve výpočetní části programu.

Funkce v zásadě předpokládá, že si uživatel nejdříve stáhne z WMS serveru (vrstva "Bodové pole") přehledku bodových polí (viz Připojení dat z internetu). Na tomto podkladu lze již snadno správně kliknout myší do blízkosti bodů, které uživatele zajímají. Samozřejmě, že stažení tohoto podkladu není nutné, program serveru předává pouze souřadnice určené kliknutím myší, ale pro přesnější identifikaci bodu je to vhodné, ale ne nutné. Tedy pokud jsou body v mapě již nějak jinak vyznačené, lze je také využít k přesnějšímu kliknutí do mapy na obrazovce. Přesnost souřadnic určených kliknutím myší do mapy samozřejmě ovlivňuje i aktuální zvětšení mapy v okně grafiky - v případě malého zvětšení může mít jeden pixel na obrazovce rozměr i několika metrů a přesné určení souřadnic myší na obrazovce nemusí být vůbec možné - v takovém případě je nutné obraz mapy na obrazovce více přiblížit.

Protože přes formát VFK se nepřenášejí výšky bodů, lze tuto funkci využít s výhodou i pro doplnění výšek k bodům bodového pole.