Navigation:  Pomůcky >

Nahlížení do KN zadáním bodu

Previous pageReturn to chapter overviewNext page

Funkce je podmíněna funkčním připojením počítače do internetu. Využívá přímý přístup ke vzdáleným datům na serverech ČÚZK přes internet.

nahlizeni_bodem

Program nabízí možnost zobrazení do okna programu GEUS nebo přímo ze stránek https://nahlizenidokn.cuzk.cz/.

V okně programu GEUS nefungují odkazy na stránce Nahlížení, ale okno má malé okraje a je vždy na zvolené pozici.

V případě volby "Ze stránek ČÚZK" program GEUS jen vyvolá ve výchozím prohlížeči příslušně sestavený odkaz dle souřadnic místa kliku. Pro úplné zobrazení adres vlastníků ve webovém prohlížeči je proto nutné se nejdříve přímo v prohlížeči přihlásit do aplikace Nahlížení. GEUS nedokáže přihlásit uživatele do prohlížeče, přestože jsou přihlašovací údaje v GEUSu zadané.

Po zadání bodu v mapě hledá parcelu přes definiční body vedené ČÚZK. Princip funkce je takový, že program pošle souřadnice místa určeného kliknutím myší do mapy na server ČÚZK, ten pak hledá nejbližší definiční bod parcelního čísla a pak vrátí údaje o parcele.

Tato funkce vždy vrátí údaje o nějaké parcele, tedy i v případě, že je například zadán bod mimo úplně území republiky, např. v místním systému. Server vrátí samozřejmě nesmyslné údaje - pokud se výsledek zobrazuje v okně prohlížeče (např. MS Internet Exploreru), tak je takový výsledek doplněn varováním např. Varování - Vzdálenost nalezeného objektu od určeného místa je 1160294m. Pokud je nastaveno zobrazování údajů z "nahlížení" v okně programu GEUS, je toto hlášení odfiltrováno.

Tato funkce je například užitečná v případě, že je jako podklad zobrazena pouze pouze rastrová mapa, není pak nutné ručně zadávat parcelní číslo. Samozřejmě použitelnost této funkce hlavně záleží na tom, v jakém stavu jsou data definičních čísel parcel v údajích KN. V některých okresech je prý už téměř 100% procent definičních bodů hotových.

Pokud je v Nastavení - Obecné... - Internet nastaveno přihlašovat se do Nahlížení pomocí účtu dálkového přístupu pak server vrací v odpovědi jména vlastníků včetně adresy a další údaje. Pokud není použito přihlášení pak server vrací údaje o parcele "ořezané". Tedy bez adres, omezení vlastnických vztahů atd.

Program na straně serveru hledá parcelu v lokalitách DKM/KMD na základě topologie parcely. V ostatních lokalitách hledá parcelu pouze na základě vzdálenosti od def. bodu, tedy se může stát, že přestože uživatel kliknul dovnitř nějaké parcely, vrátí server (a Geus zobrazí) údaje o sousední parcele, protože def. bod sousední byl blíže místu kliku.

Pokud by chtěl uživatel vidět polohu def. bodů jak jsou uloženy v databázi ČÚZK, tak si musí stáhnout rastrovou mapu z WMS serveru zdroj "Katastrální mapa (volitelné vrstvy)" (viz Připojení dat z internetu) a ve vrstvách WMS mít nastaveno stahování definičních bodů. Je to v této funkci nastavené jako implicitní nastavení. Uživatel pak snadno vidí k jakému definičnímu bodu "kliká" a výsledek je pak téměř vždy správný.