Navigation:  Základní postupy >

Práce s referenčními výkresy

Previous pageReturn to chapter overviewNext page

Od verze 12.0 umožňuje program GEUS zobrazovat další své výkresy souběžně s otevřeným výkresem, který se právě edituje. Co to znamená?

Pokud bylo v dřívějších verzích zapotřebí zobrazit nějaký jiný výkres souběžně s právě vytvářeným výkresem, bylo nutné ho do otevřeného výkresu načíst - importovat. Tím mohlo vzniknout mnoho problémů, například načtený výkres mohl mít jinou logiku „rozvrstvení“ protože ho vytvářel někdo jiný. Smazání načtených dat ve chvíli, kdy již nebyla zapotřebí, mohlo být dost složité, ne-li nemožné.

Díky referenčním výkresům je nyní možné jakýkoliv soubor kresby zobrazit jen po dobu nezbytně nutnou a pak zase jen „odpojit“ a data právě otevřeného výkresu tím nejsou nijak dotčena.

V souborech připojených jako referenční nelze provádět změny, ale na jejich prvky se lze dochytávat a lze v nich vyhledávat. Jedná se tedy o jakousi obdobu pomocných seznamů souřadnic.

Vypnutí a zapnutí jejich zobrazení je jen otázkou jednoho kliknutí myší, viz funkce Referenční výkresy.

Počet najednou připojených referenčních výkresů je omezen jen dostupnou operační pamětí, viz Požadavky grafické části na hardware počítače.

Příkladem použití může být importování katastrální mapy z výměnného formátu do jednoho výkresu, který se použije jako referenční. Samotný geometrický plán se pak vytváří v novém výkresu, kde uživatel může používat vrstvy a barvy dle svých zvyklostí (pokud neodevzdává GP v digitální formě, pak musí dodržet pravidla, která export GP do výměnného formátu umožní, viz například Export VKM).

Od verze 13.0.12 je možné jako referenční výkres připojit přímo DGN soubor do verze formátu DGN "Microstation V7".

 

Změna vzhledu referenčních výkresů