Navigation:  Základní postupy >

Práce s formátem VKM

Previous pageReturn to chapter overviewNext page

Program GEUS umožňuje komunikovat oběma směry ve Výměnném formátu digitální Katastrální Mapy, který je zkráceně nazýván VKM. Program umí tedy soubory v tomto formátu načíst i vypsat. Tento formát je nyní také nazýván v terminologii KÚ "starým výměnným formátem" a tento formát měl po zavedení "nového výměnného formátu" VFK prakticky zaniknout. Nicméně hlavně díky mapám KM-D, které jsou vedeny mimo ISKN se tento formát bude asi používat ještě poměrně dlouho, proto v programu GEUS 13.0 připravujeme přepracování způsobu práce s výměnným formátem VKM, který pokud možno sjednotí postupy zpracování formátu VKM a VFK. Dále uvedený postup a popis zatím odpovídá původnímu postupu (jakmile bude nový způsob práce s VFK hotový, bude upravena i tato část příručky).

Od verze 19.0.4.069 lze provádět import VKM do seznamu souřadnic s 15 místným číslem bodu pomocí zadání příslušné konverzní tabulky k.ú. před importem.

Problematika komunikace přes VKM s KÚ

Formát VKM je definice formy pro předávání dat při komunikaci s katastrálními úřady (dále jen KÚ). Definice tohoto formátu verze 1.3 je k dispozici na stránkách ČÚZK, viz. Připravuje se sice již nový výměnný formát, ten však zatím není na stránkách ČÚZK zveřejněn. Formát VKM verze 1.3 by však měly katastrální úřady respektovat minimálně do konce roku 2003.

Bohužel, asi v souvislosti s připravovaným novým formátem, nebyl za strany KN stanoven žádný předpis pro obsah těchto souborů. Při exportu z KN je tedy předáván celý obsah katastrální mapy, ať už DKM (digitální katastrální mapy) nebo KM-D (katastrální mapa digitalizovaná). Směrem do GEUSu je to tedy celkem jednoduché. Jediným problémem bývá to, že některé KÚ nepředávají data jen zájmového území, ale celého KÚ. Na takové množství dat není program GEUS optimalizován, takže na některých pomalejších počítačích může zpracování takového souboru vyžadovat poměrně dost trpělivosti (i když ve Win verzi GEUSu se rychlost o hodně zvýšila). V tom případě doporučujeme provést výběr zájmového území alespoň dodatečně přímo ve GEUS pomocí funkce Soubor - Uložit vybrané prvky.

Definice obsahu chybí hlavně při exportu do KN. Bohužel jsme nikde nenašli žádný předpis, co by měl formát VKM z geometrického plánu pro předání na KÚ obsahovat. Tady asi každý KÚ postupuje podle svého uvážení. Proto GEUS umožňuje zpětně do exportu VKM uložit více méně cokoliv, ale samozřejmě, že obsah exportu musí vyhovovat definici VKM, viz dále.

Import VKM v programu GEUS

1. Soubor VKM by měl obsahovat všechny informace týkající se DKM nebo KM-D včetně čísel bodů a jejich souřadnic. Vytvořte tedy nový seznam souřadnic. Pozor, formát VKM většinou obsahuje 12 místná čísla bodu, nový seznam souřadnic pak musí být vytvořen také 12 místný, jinak se import nezdaří! Importovat VKM formát lze samozřejmě i s již existujícím seznamem souřadnic.

2. Přepněte se do grafické části programu. Spusťte import Soubor - Import - VKM.

3. Otevře se dialog funkce Import z VKM se čtyřmi přepínači:

Reset kresby před importem - pokud je zaškrtnut tento přepínač, smaže se veškerá kresba před tím, než je zahájen import. Jinak se kresba z VKM souboru přidá k existující kresbě.

Vložit body do kresby - formát VKM obsahuje mimo kresbu také čísla bodů konců čar, pokud je tento přepínač zaškrtnut, vloží se do kresby jako body. Tyto body jsou vždy, bez ohledu na všechny přepínače, vypsány do pomocného textového souboru. Proto se při opakovaném importu dotazuje program na jeho přepsání. Jinak se v běžných situacích o něj uživatel starat nemusí, protože do seznamu souřadnic je tento soubor načten automaticky, viz přepínač Body do seznamu souřadnic.

Automaticky navázat na body - při tomto zaškrtnutém přepínači spustí program automaticky funkci, která zajistí navázání čar na body uvnitř programu GEUS. To je nutné pro mnoho funkcí, např. pro ořezávání konců čar na značce mezník, výpis čísel bodů do protokolu o výpočtu výměry, atd.

Body do seznamu souřadnic - Pokud je zaškrtnut tento přepínač, je automaticky spuštěna funkce, která načte soubor s body z VKM přímo do seznamu souřadnic.

4. Tlačítkem Importovat se otevře standardní dialog Windows pro volbu souboru. Zvolením souboru VKM se spustí samotný import. O importu vypíše program protokol do textového souboru s názvem IMPVKM.PRT, který je zobrazen uživateli.

Tím se do programu GEUS dostanou všechna data, která jsou pro práci na geometrickém plánu (GP) nutná. Pokud není GP odevzdáván na KÚ v digitální formě, může se GP vytvářet stejně jako klasický GP. Pokud však má být GP odevzdán zpět na KÚ v digitální formě, je nutné přísně dodržovat určitá pravidla při práci s daty. Jinak nebude možný export do VKM. Viz dále.

Export VKM z programu GEUS

Aby bylo možné exportovat data z grafické části programu GEUS do VKM, musí být ve GEUSu vytvořena dle určitých pravidel. Těmito pravidly je myšleno hlavně kreslení grafických prvků se správnými vlastnostmi (barva, typ čáry, vrstva ...). Tyto vlastnosti totiž určují např., která linie je vlastnická hranice, která vnitřní kresba apod. Pokud se v kresbě objeví prvek, který neodpovídá vlastnostmi definicím pro VKM, nelze ho do VKM exportovat (jeho definice to neumožňuje).

Základem správného přiřazování vlastností je používání stylu DKM (nově je součástí instalace GEUSu předefinovaný styl DKM2, původní styl DKM byl zachován kvůli zpětné kompatibilitě), viz Práce se styly kresby. Jeho důsledné používání zajistí, že všechny prvky budou mít ty vlastnosti, které mají pro export do VKM mít. Vlastnostmi se myslí vrstva, barva, typ čáry, kód značky. Např. hranice parcely musí být uložena ve vrstvě č.1, světle zelenou barvou, plnou čarou. Pokud se ve vrstvě č.1 objeví např. modrá čára, bude program při konverzi do VKM hlásit chybu a tuto čáru do něj nepřevede, avšak pro vyhovující prvky se konverze dokončí.

Zvolení stylu DKM2 v programu GEUS: Práce se styly kresby. Tento styl si může uživatel upravit, musí však vědět co činí a proto to doporučujeme jen zkušeným uživatelům. Všechny úpravy stylu DKM je v každém případě lepší provádět na kopii stylu, podrobnosti o uložení stylů pod jiným jménem jsou uvedeny opět v kapitole Práce se styly kresby.

Jako pomůcka pro úpravy stylu DKM může posloužit soubor pro MS Excel GEUSVKM.XLS, který je uložen v adresáři DATA\VKM v adresáři, kam byl GEUS nainstalován. Tento soubor obsahuje seznam převodů z vlastností grafických prvků ve GEUSu do vlastností pro VKM. Styl DKM se pak musí upravit tak, aby vytvářel jen kombinace vlastností, které jsou uvedeny v tomto souboru.

Funkce se spouští přes Soubor - Export - VKM:

 

_bm26

 

Význam jednotlivých přepínačů je snad dostatečně jasný přímo z jejich názvů. O exportu vypíše program protokol do textového souboru s názvem EXPVKM.PRT.

Poznámky k postupu při vytváření geometrického plánu v DKM

Jak už bylo napsáno výše, formát VKM zatím definuje pouze formu, ne však již obsah pro předání GP na KÚ. Ve směru z KÚ je obsah VKM souboru dán obsahem DKM nebo KM-D.

Export geometrického plánu do VKM je tedy zatím ze strany KÚ jen málo definovaný. Proto jsme výběr prvků pro export ponechali plně na uživateli. Program tedy zatím nepodporuje žádný automatický export všech nových a změněných prvků. Zatím jsou dvě možnosti: celá kresba nebo vybrané prvky. Prvky je nutné vybírat ručně, automatický algoritmus nebyl zatím definován. Export je definován stejnou konverzní tabulkou jako import. Prvky, pro které nebude nalezena v tabulce konverze, budou hlášeny jako chyba, ostatní prvky se vyexportují. Program umožňuje kontrolu formátu VKM viz Kontroly.

Vrstvy 51 až 63 jsou ve GEUSu pro účel vytváření podkladů pro export do VKM vyhrazeny pro uživatele. Například měřický náčrt nebo ostatní kresbu geometrického plánu, která se do VKM neexportuje, jako je tabulka výkazu výměr apod. Kresba v těchto vrstvách bude konverzním programem ignorována, nebude tedy hlášena jako chyba.

Vzhledem k definici formátu VKM a k realizaci DKM v prostředí MicroStationu nebylo možné vždy dosáhnout naprosté shody se zobrazením v MicroStationu, přestože jsme se o to v maximální míře snažili.