Navigation:  Seznam >

Editace a práce se seznamem souřadnic

Previous pageReturn to chapter overviewNext page

Tento formulář v sobě soustřeďuje většinu funkcí pro ovládání se seznamu souřadnic. Pouze některé nejčastěji používané funkce jsou přístupné přímo z hlavního formuláře.

editace_seznamu

Konstrukce formuláře odpovídá běžným zvyklostem. Nahoře je klasické menu a nástrojové lišty. Uprostřed je tabulka, v které je zobrazen právě otevřený hlavní seznam souřadnic. Dole pod tabulkou jsou prvky pro pohyb v tabulce.

Přístup do formuláře této funkce téměř v libovolném místě programu

Od verze 12.0 může zůstat formuláře této funkce prakticky stále otevřený a lze se tedy do něj přepnout buď myší nebo klávesovou zkratkou Ctrl+Q.

POZOR, vazba na výpočty: Pokud v průběhu nějakého výpočtu změníte obsah seznamu souřadnic pomocí tohoto formuláře, projeví se tyto změny ve výpočtu až po novém vložení čísla bodu. Většina výpočetních úloh si totiž načte souřadnice bodu ze seznamu hned ve chvíli, kdy uživatel zadá jeho číslo. Tyto souřadnice jsou pak uloženy přímo v paměti konkrétního výpočtu a až do jeho ukončení nebo nové editace vstupních hodnot (návrat na opravy výpočtu). Viz také Závislost změn obsahu seznamu souřadnic v průběhu výpočtu.

Základní logika funkcí pro práci se seznamem

K práci se seznamem souřadnic obsahuje tento formulář velké množství různých funkcí: nastavování, editace, hledání, výběry... Proto se pokusíme postupně popsat logiku ovládání tak, aby se uživatel v jejich množství "neutopil".

Základem ovládání je tabulka, která zobrazuje pohled na body seznamu souřadnic. Její ovládání (pohyb v seznamu, editace bodů, posun sloupců...) je popsáno v samostatné kapitole Editační tabulka seznamu souřadnic. Zde se soustředíme na funkce a logiku celého formuláře.

Tyto fukce jsou spouštěny buď z menu formuláře nebo přímo tlačítky v nástrojových lištách. Mnoho jich lze spustit i tzv. "horkými klávesami", což je kombinace kláves, která je vypsána za názvem funkce v menu.

Tyto funkce lze rozdělit do dvou kategorií: 1. práce s obsahem seznamu a 2. všechny ostatní funkce, což jsou různá nastavení, změny ovládání apod.

U většiny funkcí prováděných s obsahem seznamu souřadnic musí být jasné, se kterými body je akce prováděna. Z tohoto hlediska lze funkce pro manipulaci s obsahem rozdělit do třech skupin: 1. funkce prováděné s jedním bodem, 2. funkce s předem vybranými body, 3. funkce s dodatečným výběrem zadáním podmínek výběru.

ad 1. U akcí s jedním bodem je vše jasné, akce bude provedena s bodem, na kterém je v editační tabulce kurzor. Např. při stisknutí kombinace kláves [Ctrl]+[Del] je ze seznamu vypuštěn bod, na kterém je kurzor.

ad 2. Seznam souřadnic umožňuje kterýkoliv bod označit jako vybraný. Označování bodů jako vybraných je věnována samostaná kapitola Výběry ze seznamu souřadnic. Takový bod je v editační tabulce zvýrazněn barvou textu a pozadí v editační tabulce. Funkce je provedena se všemi označenými body. Po provedení funkce je ve většině případů označení zachováno, takže s označenými body lze provádět ihned další akce. Označení vybraných bodů zůstává zachováno i po uzavření seznamu.

ad 3. Po spuštění některých funkcí zobrazí program formulář pro zadání podmínek výběru ze seznamu souřadnic (viz Vybrat body zadáním podmínek). Akce je provedena se všemi body, které vyhovují zadaným podmínkám. Každý bod v seznamu souřadnic je v tomto případě vždy testován, zda vyhovuje zadaným podmínkám. To znamená, že v případě velmi velkých seznamů, může být taková funkce poměrně dost pomalá.

Metody lze v některých případech i kombinovat protože body lze označovat jako vybrané pomocí zadání podmínek dle bodu 3. Viz funkce Vybrat body zadáním podmínek.

Práce s dvojími souřadnicemi dle vyhl. č.164/2009

Přečíslovat na 12-ti místné ČB