Jakýkoliv bod lze v seznamu označit jako vybraný. Takový bod se v editační tabulce seznamu zobrazí odlišně od ostatních bodů. Způsob tohoto odlišení se může časem v programu měnit, proto ho zde přesně neuvádíme. S největší pravděpodobností bude zobrazen jinou barvou textu a pozadí.
Označení bodů zůstane zachováno i při uzavření seznamu. Při přístím otevření seznamu budou tedy vybrány stále stejné body. Technický popis realizce výběru bodů je pro zvídavější, případně správce dat, popsán v kapitole Technický popis realizace výběru bodů.
Mnoho funkcí pro manipulaci s obsahem seznamu provádí akce pouze s takto označenými body: např. přečíslování bodů, přečíslování do místní soustavy a zpět, hromadná změna popsiných údajů...
Tato kapitola platí pro jakýkoliv výběr bodů ze seznamu: od tisku seznamu, přes exporty, až po hromadné změny dat v seznamu.
Body lze ve většině funkcí vybírat dvěma odlišnými způsoby: dočasně - zadáním podmínek nebo trvale - označením v editační tabulce:
1. Podmínky se zadávají v samostatném formuláři Výběr ze seznamu souřadnic zadáním podmínek, tento formulář automaticky zobrazuje většina funkcí pro práci s více body seznamu před jejich provedením. Takto provedený výběr je "dočasný" a platí jen pro tuto funkci. Samozřejmě ho lze zopakovat opětovným zadáním stejných podmínek. Pokaždé se však "projíždí" celý seznam souřadnic, tedy každý bod v seznamu souřadnic je pokaždé podrobován testu, zda vyhovuje zadaným podmínkám.
2. Bod lze také vybrat jeho označením v editační tabulce formuláře "Seznam souřadnic". Označený bod se v této tabulce zobrazuje zvýrazněnou barvou textu a pozadí, tedy je vybraný. Označení bodu je zachováno i po zavření seznamu souřadnic. Jakýkoliv nově vložený bod do seznamu je vždy neoznačený, tedy nevybraný. Na rozdíl od způsobu 1. je tedy výběr zachován při jakékoliv manipulaci se seznamem. Při akcích s vybranými body se pracuje přímo s nimi bez jejich vyhledávání v seznamu, odkazuje na ně totiž sekudární indexový soubor. Výběr označených bodů lze kdykoliv zkontrolovat v editační tabulce přepnutím do řežimu zobrazení vybraných bodů pomocí funkce "Zobrazit jen vybrané body".
Body jako vybrané lze označovat buď po jednom (Výběr bodů po jednom) nebo využitím výběru dle bodu 1: tedy označí se body, které vyhovují zadaným podmínkám (Vybrat body zadáním podmínek). Tím vlastně dochází ke kombinaci obou způsobů. Způsoby výběru bodů lze tedy různě kombinovat dle momentální potřeby a vhodnosti.
Viz také: