Následující pravidla platí pro ruční vkládání dat pomocí klávesnice. Vkládání dat v totálních stanicích a polních záznamnících se řídí vlastními pravidly a záleží na typu přístroje.
Údaje cíle se zadávají v programu téměř stejně jak pro orientační (dané) body, tak pro body určované. Rozdíl je zadávání výšky cíle. U orientací je nutné zadat výšku cíle vždy, i pokud je u všech bodů stejná, případně je stejná s výškou stroje. U určovaných bodů platí jednou zadaná výška cíle pro všechny další body až do její změny. U prvního určovaného bodu se výška cíle automaticky nastaví na stejnou hodnotu jako je výška stroje.
Zadávané hodnoty:
Číslo bodu - viz Vkládání čísla bodu.
Délka - do výpočtu se zavede dle globálně nastaveného typu vzdálenosti.
Výška cíle - její vztup je programem požadovaán pouze v případě, že byl údaj délka zakončen znakem [:] nebo přepínač Vždy zadaávat výšku cíle v nastavení úlohy je nastaven na ANO. Pokud byl vypnut výpočet s výškami, program na vložení[:] nereaguje. Případně se lze na zadání výšky cíle vrátit z vkládání vodorvného úhly stisknutím klávesy [šipka nahoru]. Pro podrobné body platí, že pokud výška cíle nebyla vložena, program zavede do výpočtu naposledy vloženou výšku cíle a pokud nebyla ještě vložena, tak výšku stanoviska. Právě platná výška cíle je zobrazována v pravém horním rohu dialogového okna. To však neplatí u orientačních (daných) bodů, kde je nutno zadat výšku cíle vždy.
Vodorovný úhel.
Zenitová vzdálenost - vstup pouze pokud je nastaven typ délek různý od 0 nebo výpočet s výškami.
Polární doměrek a kolmice - vstupují pouze pokud je předchozí údaj (vodorovný úhel nebo zenitová vzdálenost) zakončen znakem [:] nebo se nastaví v nastavení úlohy Vždy zadávat polární doměrek a kolmici na ANO.
Popis bodu - pokud je v nastavení úlohy nastaveno Vždy zadávat popis na ANO, je požadován vstup popisu bodu (viz popis struktury seznamu souřadnic), jinak je vypočtenému bodu přiřazen aktuální popis bodu, který lze nastavit například klávesou [F7].