Navigation:  Nastav > Nastavení výpočetního protokolu >

Použití přenosu výpočetního protkolu do textového editoru

Previous pageReturn to chapter overviewNext page

V předchozí kapitole bylo zmíněno, že k přenosu výpočetního protokolu je použito buď OLE rozhraní nebo DDE rozhraní. Z hlediska uživatele není nutné o těchto rozhraních cokoliv vědět, vše se děje automaticky.

Program GEUS si sám nastavený editor (viz Nastavení pro textový editor) automaticky spustí a při ukončení programu GEUS se automaticky ukončí i použitý editor. Stejně automaticky proběhne otevření, uložení i zavření souboru s výpočetním protokolem. Důležité je si však uvědomit, že za práci se souborem výpočetního protokolu přebírá právě použití editor. Program GEUS pouze předá text výpočetního protokolu do editoru a o uložení protokolu na disk do souboru se musí postarat právě použitý editor. Je tedy například vhodné v použitém editoru nastavit periodické ukládání v určitém časovém intervalu, aby například v případě výpadku počítače nedošlo ke ztrátě dat - editory drží zpracovávaný text v operační paměti počítače a v případě nějaké havárie většinou dojde k jeho ztrátě.

Obecně se jedná editory, které umožňují kompletní editaci dokumentů, tedy měnit typ písma, formát odstavců, vkládat obrázky apod. Výjimku tvoří program GeusPTK, který umí editovat pouze prostý textový soubor (viz Textový soubor). Tyto editory tedy mají obecně možnost definovat vzhled stránky v tzv. šablonách. Taková šablona se pak použije pro vytvoření nového souboru a nový soubor tak již obsahuje základní nastavení např. typu písma, hlavičku a patičku stránku apod. Program GEUS má možnost nastavit tyto šablony volbou Nastavení šablon pro nové soubory v textových editorech.