Navigation:  Nastav >

Nastavení výpočetního protokolu

Previous pageReturn to chapter overviewNext page

V tomto dialogu se nastavují parametry vytváření tiskového protokolu. .

nastav_vypocetni_protokol

Hlavní volbou je směrování protokolu v části dialogu nadepsaného "Záznam výpočetního protokolu". Zde se volí způsob, jak a kde se bude výpočetní protokol uchovávat:

 

Záznam výpočetního protokolu

 

1. Přímý výstup na tiskárnu: Protokol je odesílán přímo na nastavenou tiskárnu. Tato volba je zde zachována kvůli logické shodě s DOS verzí, ale domníváme se, že nepřináší žádné výhody. Protokol samozřejmě nelze již dále měnit. Chování přímého tisku ovlivňují položky v části "Nastavení pro přímý tisk". Nastavení "Tiskárny" a "Písma" není myslím nutné popisovat, jedná se o standardní dialogy Windows. Podrobně však popíšeme položku "Tisknou po stránkách", zde je nutné pochopit logiku tisku v prostředí Windows:

 

Poznámka o logice tisku ve Windows: Ve Windows lze spustit více programů najednou. Pokud by všechny začali tisknout najednou a tisk nebyl nijak ošetřen, vznikl by z toho na výstupu pěkný zmatek (ten by se ještě zvětšil při sdílení tiskárny v síti). Konflikty při požadavcích na tisk se řeší následující logikou: Každý tisk je zařazen do tzv. tiskové fronty, to ve skutečnosti znamená, že se data neposílají rovnou na tiskárnu, ale zaznamenávají se na pevný disk. Takto lze na pevný disk do fronty zařadit téměř libovolné množství tisků - dokumentů. Ve frontě čekají tisková data tak dlouho, dokud program, který je vytvářel, neoznámí, že poslal všechna data a tisk končí. Teprve pak jsou data poslána z fronty (souboru na pevném disku) přímo na tiskárnu. Z tiskárny tedy "vylezou" nejdříve tisky toho programu, který tisk nejdříve ukončil. Obecně to platí i o sdílení tiskárny v síti.

 

A jak je to s tiskem z GEUSu: Průběžný tisk výpočetního protokolu v GEUSu není jednorázová záležitost, vytváří se vlastně průběžně při práci s programem. Po spuštění programu GEUS se tedy protokol zařadí do tiskové fronty, tak jak pracujte, se do ní přidávají další tisková data, teprve po ukončení programu se tisková fronta uzavře a data se pošlou na tiskárnu. Pokud však zaškrtnete volbu "Tisknout po stránkách", bude vytváření tiskové fronty fiktivně ukončeno po každé stránce. Takže každá stránka bude vytištěna okamžitě po jejím naplnění. V takovém případě však vznikne nebezpečí, že ještě jiný programu (nebo uživatel v síti) pošle ve stejnou dobu tisk na stejnou tiskárnu a stránky se na výstupu tiskárny pomíchají.

 

2. Výstup do textového souboru: Data se uchovávají v textovém souboru, který lze kdykoliv editovat a potom najednou vytisknout na tiskárně. Pro tisk tohoto souboru lze použít vestavěný generátor sestav SineaReport. V tomto případě je nejvhodnější nečlenit tiskový protokol na stránky, ten bude rozčleněn až při tisku z generátoru.

 

3. Přenos do textového editoru: Při této volbě je protokol posílán rovnou přes DDE nebo OLE rozhraní do nastaveného editoru (viz Použití přenosu výpočetního protkolu do textového editoru a Nastavení pro textový editor). Veškerou odpovědnost za vytváření souboru protokolu (jeho ukládání na disk) přebírá v tomto případě nastavený textový editor. Stejně i tak editace a tisk se v tomto případě provádí také z použitého editoru. Lze tedy využít veškeré výhody těchto editorů: vytváření hlaviček a patiček stránek, změny fontů a barev, sloupcové bloky atd.
Od verze GEUS 12.0 lze použít kombinaci s editorem GeusPTK, který je součástí instalace programu GEUS, viz Logika spolupráce editoru GeusPTK s programem GEUS.
Pokud máte na obrazovce dost místa na zobrazení programu GEUS a editoru vedle sebe, uvidíte přímo v okně editoru, jak se protokol vytváří (zde je opět velkou výhodou systém se dvěma monitory). Nevýhodou je, že musíte míst příslušný editor nainstalován a v případě MS Wordu i zakoupen. Navíc musíte umět editor i ovládat.

 

Použití přenosu výpočetního protkolu do textového editoru

Nastavení pro textový editor

Poznámky k editoru MS Word

Poznámky k editoru Writer

Poznámky k editoru 602Text

 

V případě volby ad 2. nebo 3. lze vytvářený protokol dodatečně editovat: Editace výpočetního protokolu.

 

Vytváření výpočetního protokolu ovlivňují následující nastavení:

 

Členit protokol na stránky (výstup hlavičky)

Protokolovat vypočtené YXZ průbežně

Soubor prot. má shodné jméno se seznamem

Počet řádek na stránku

Počet mezer na začátku řádky

Čislovat od stránky

Text do hlavičky tiskového protokolu

Vzorová šablona pro Word

Vzorová šablona pro 602Text

Ukládat 602Text ve formátu Word - DOC

Nastavení pro textový editor (OLE rozhraní)