Navigation:  Dávka >

Základní postup zpracování dat ze záznamníků

Previous pageReturn to chapter overviewNext page

1. Nejdříve se zvolí soubory, které mají být zpracovány. K jejich zadání slouží část formuláře nazvaná Soubory ke zpracování. Volba souborů se provádí ve standardním dialogu Windows pro otevření souboru, kde lze najednou zadat i více souborů, které se i najednou zobrazí v okně Soubory ke zpracování. Jejich počet není přímo omezen. Všechny však musí být ve stejném formátu, který se na stavuje v levé části formuláře volbou Formát dat.

 

2. Pod seznamem souborů jsou tlačítka pro ovládání tohoto seznamu: přidání/odebrání souboru, apod. Význam všech tlačítek je popsán v jejich vlastní nápovědě: Přidej soubor, Vypusť soubor, Načíst seznam souborů, Uložit seznam souborů, Edituj soubor s polárními daty.

 

Poznámka: Soubory ve výše uvedeném seznamu jsou v originálním formátu tak, jak byly získány z registračního zařízení. Dvojitým kliknutím (poklepáním) na název souboru v seznamu se soubor otevře v nastaveném externím textovém editoru. V něm lze soubor upravovat. Mnohdy je však originální soubor dost obtížně čitelný, proto je lepší data opravovat až po konverzi do vnitřního formátu, viz dále.

 

3. Soubory do seznamu Souborů ke zpracování lze přidat i funkcí pro Načtení dat přes sériový port. Tato funkce přijme data ze sérivého portu a uloží je do souboru. Tento soubor je při uložení zároveň automaticky přidán do seznamu Souborů ke zpracování.

 

4. V pravé části formuláře jsou pak soustředěna všechna nastavení, která ovlivňují zpracování souborů a někdy i logiku následujícího vlastního výpočtu: Formát dat, Kontrolní formát dat, Popis u orientačních bodů, Popis u bodů sítět a Podrobné nastavení konverze.

 

5. Tlačítkem Konvertuj se provede konverze zadaných souborů z formátu různých záznamníků do jednotného do vnitřního fomátu programu GEUS. Zkonvertovaná data se postupně zobrazují ve formuláři nazvaném Polární data. Zpracování souborů probíhá přesně v tom pořadí, v jakém jsou zadány v seznamu. Data ze všech formátů jsou vždy konvertována bez ohledu na výskyt chyb až do konce všech souborů. Podrobně o konverzi: viz Zpracování polární metody dávkou.

 

6. Pokud celá konverze proběhla bez chyb a není nutné provádět žádné úpravy v datech, lze formulář Polární data zavřít tlačítkem OK a pokračovat přímo výpočtem, protože při úspěšné konverzi vzniklo vše potřebné pro následující výpočet (binární soubor s příponou PDT) a tento postup v tomto případě končí.

 

7. Pokud konverze neproběhla bez chyb, nelze dále pokračovat výpočtem, vnitřní data pro výpočet (binární soubor s příponou PDT) jsou totiž neplatná nebo vůbec nevznikla. Data je zapotřebí upravit. Jak, to však záleží na zdroji chyby. V zásadě může dojít ke dvěma základním stavům: a) V okně polárních dat není přeloženo téměř nic, pak řešení pokračuje v bodě 8. b) Bylo přeloženo téměř vše, ale chybí například orientace nebo je nutné provést nějaké opravy, pak řešení pokračuje v bodě 9.

 

8. V okně Polární data není zkonvertováno téměř nic: Je nutné nálezt důvod a provést novou konverzi z originálních souborů. Zavřete tedy okno Polární data. Nejpravděpodobněji je špatně nastaven forrmát dat originálních souborů. Dalším důvodem může být to, že některé formáty dat jsou citlivé na zdánlivě malé chyby při úpravách editorem, např. číslo bodu musí začínat na přesnén sloupci apod. (viz popis jednotlivých formátů). V tom případě je nutné opravit přímo originální soubor. Ten otevřete v nasteveném externím editoru dvojitým kliknutím na jeho název v seznamu souborů. Důrazně doporučujeme provádět všechny úpravy originálních souborů na jejich kopiích nebo originální soubory, před zásahem do nich, pečlivě zálohovat. Po odstranění chyby následuje návrat na bod 5.

 

9. Pokud jsou v okně Polární data zkonvertována všechny potřebné údaje, ale je nutné provést nějaké úpravy, není nutné upravovat původní soubory v originálním formátu, ale lze upravovat už jen vypsaná data ve vnitřním formátu (viz Kontrolní formát dat). Tento formát byl v původní DOS verzi nazýván KTX, jako Kontolní TeXtový soubor. Data lze upravovat přímo ve formuláři Polární data, kde lze s výhodou pracovat přímo s celými řádky, nebo je lze otevřít externím editorem, viz tlačítko Edituj. V externím editoru pak zase lze využít všech výhod funkce "najdi a nahraď", kterou lze vyřešit většinu úprav typu: výšku cíle 1.456 změň na 1.606 nebo změnu náčrtů, viz Typy pro úpravu dat textovým editorem. Program GEUS zde čeká na ukončení textového editoru, po jeho ukončení je upravený soubor automaticky načten zpět do okna formuláře Polární data.

 

10. Pro novou koverzi dat není již nutné se vracet na základní formulář Polární metoda dávkou, ale data lze ihned kovertovat tlačítkem Konvertuj na formuláři Polární data. Kovertována jsou data zobrazená přímo v okně tohoto formuláře, tedy v vnitřním (resp.kontrolním) formátu. Výsledek nové konverze je ihned zobrazen zase přímo v okně formuláře Polární data. Kroky 9. a 10. lze tedy libovolně opakovat, až do úplného odstranění všech problémů. Pokud program ohlásil, že konverze proběhla bez chyb, lze pokračovat výpočtem.

 

Postup konverze při zpanutém přepínači Logika konverze po souborech z DOS verze:

 

Postup se liší až od bodu 5.

 

5. Stisknutím tlačítka Konvertuj se spustí konverze, která se zastaví při prvním výskytu chyby. Originální soubor, který chybu vyvolal je automaticky otevřen v externím editoru, kde je nutné problém odstranit v originálním formátu. Tento krok je nutné opakovat tak dlouho, dokud program neohlásí, že konverze proběhla bez chyb, pak lze pokračovat výpočtem.