V tomto formuláři jsou shromážděny všechny funkce pro ovládání rastrových souborů. Obecné informace o tom, co jsou to rastrové soubory, co znamená rozlišení a DPI atd., naleznete v kapitole Rastrová data obecně.
Obecná logika použití rastrů v programu GEUS je popsána v kapitole Obecná logika používání rastrů v programu GEUS.
Rastry posunuté proti poloze dané georeferencí (georeference = souřadnice připojení rastru jsou uvedeny přímo v hlavičce CIT souboru, nebo v souboru typu JGW,BPW,TFW) jsou v seznamu zobrazovány tučně.
Tato funkce byla doplněna z důvodu, aby uživatel ihned viděl, zda připojený rastr v seznamu rastr manažeru je polohován na souřadnicovém připojení daném jeho georeferencí nebo byl uživatelem přesunut na jinou polohu - to je obecně často nutné - georeference je často jen přibližné připojení, například celého mapového listu, a pro tvorbu GP může být nutné rastr transformovat lokálně v prostoru GP
Georeference rastru je souřadnicové připojení uvedené přímo v hlavičce CIT souboru, nebo v textovém souboru typu *.JGW, *.BPW, *.TFW pro rastry typů JPG,BMP,TIF.
V parametrech připojení rastru jsou na záložce "Pro pokročilé" informace o poloze rastru proti georeferenci.
Tato informace může nabývat několika hodnot:
•"Nelze určit" - nelze určit, nebo originál nebyl georeferencovaný rastr, nebo byl umisťován jinak než svoji georeferencí
•"Původní poloha" - rastr je umístěn na poloze definované georeferencí
•"Posunutý rastr" - nastala změna polohy pouze posun
•"Změna rozměru" - nastala změna rozměru (může být i posun)
•"Transformovaný" - transformovaný, nebo i jen otočený rastr
Na svoji původní polohu lze rastr s georeferencí umístit pomocí volby "Nastavit polohu georeference" v menu "Editace" rastr manažeru.
V konfiguraci práci s rastry lze potlačit zvýraznění posunutých (nebo jinak napolohovaných) rastrů proti georeferenci.
Práce s rastry viz také: