Navigation:  Základní postupy > Práce s rastrovými daty >

Obecná logika používání rastrů v programu GEUS

Previous pageReturn to chapter overviewNext page

Podporu rastrů jsme se v programu GEUS snažili řešit co neuniverzálněji. Jde pracovat jak s již připojenými rastry (například CIT soubory), tak s obecnými soubory vzniklými třeba snímáním na stolním skeneru.

Potřebná konfigurace počítače pro práci s rastry

Vytvoření / získání rastrového souboru

V programu GEUS se předpokládá, že rastrový soubor již existuje, spolupráci přímo se skenery, tedy vlastní proces „skenování", program podporuje jen na té nejzákladnější úrovni.

Rastrový soubor je tedy buď někde získán již hotový (například z katastrálního úřadu) nebo ho lze získat z „papírové" předlohy pomocí zařízení nazývaného skener. Pro vlastní práci se skenerem - „skenování" - je tedy nutné použít jiný program než GEUS. Většinou lze bez problémů použít originální software, který je dodáván společně s každým skenerem.

Při vlastním „skenování" je pouze zapotřebí pamatovat na pravidla uvedená v předchozí kapitole Rastrová data obecně a v následující kapitole o podporovaných formátech.

V dalších kapitolách také naleznete informace o formátech a způsobech práce s rastry získanými z jiných informačních systémů, třeba z katastru nemovistostí.

Podporované formáty

Program GEUS zde podporuje běžně používané formáty v prostředí Windows BMP, JPG a TIFF. Má však určitá omezení:

Neumí načíst soubory v jiném než 1, 8 nebo 24 bitovém formátu (kolik bitů je použito na vyjádření jednoho bodu rastru), viz kapitola Rastrová data obecně. Ostatní formáty (4, 12 a 16 bitový) je nutné předem zkonvertovat v nějakém „bitmapovém" editoru (editor pro rastrové soubory, například součástí Windows XP je program Malování).

Některé typy souborů TIFF nemusí umět načíst vůbec, opět lze použít nějaký editor rastrů pro konverzi.

Program GEUS také podporuje specializované formáty CIT a COT z oblasti GIS (původně se jedná o formáty firmy Intergraph). Tyto formáty v sobě již mohou obsahovat informaci, jak se mají do vektorové kresby umístit, viz Rastr manažer - menu Soubor

Připojení rastru.

Obecný postup připojení rastru do kresby

Obecně jsou rastrové soubory jen digitálním obrazem „nějakého kusu papíru" (viz také Rastrová data obecně). Lze z nich odečíst souřadnici bodu vzhledem k okraji papíru, ale nelze z nich však zjistit souřadnice bodu v souřadnicovém systému, třeba S-JTSK (tuto vlastnost mají právě jen vektorová data).

Jejich správnou polohu v kresbě je tedy většinou nutné teprve určit pomocí identických bodů, pomocí kterých se rastr do vektorové kresby „napasuje".

Některé typy souborů však mohou informaci o své poloze v souřadnicovém systému již obsahovat. Jsou to takové soubory, kde již někdo „napasování" provedl a informaci o tom do souboru uložil. Jedná se například o soubory formátu CIT a COT. V tomto formátu lze například získat rastrová data z katastru nemovitostí. U těchto formátů je pak připojení jednoduché, stačí je otevřít, viz dále.

Použití obecných rastrů

Obecně rastrové soubory informaci o své poloze v nějakém souřadnicovém systému neobsahují. Jejich správnou polohu v kresbě je nutné teprve určit. Jedná se například o rastrová data získaná snímáním na stolním skeneru. Obecný postup v programu GEUS je následující (podrobný návod je uveden dále):

1.Otevření souboru a jeho prvotní přibližné umístění do kresby, viz Připojit....

2.Zadání identických bodů ve vektorové kresbě a v rastru, viz Transformace.

3.Zobrazení chyb a odchylek transformačního klíče určeného ze zadaných identických bodů, viz také úloha Transformace ve výpočetní části programu.

4.Na základě určeného transformačního klíče přepočte program automaticky rastrová data, takže je lze zobrazit co nejpřesněji k poloze vektorové kresby.

Použití připojených rastrů

Jak bylo uvedeno v obecné části této kapitoly, některé formáty mohou v sobě již obsahovat informaci o své poloze v rámci nějaké souřadnicového systému. Pokud je vektorová kresba ve stejném souřadnicovém systému, stačí takový rastrový soubor jen otevřít. Pokud jde o jiný souřadnicový systém, musíte postupovat jako u obecného nepřipojeného rastru.

To, že takový soubor obsahuje připojovací data pro jinou souřadnicovou soustavu nebo je neobsahuje vůbec, poznáte snadno, rastrový obraz se prostě umístí špatně. Například soubor ve formátu CIT připojovací informace může, ale nemusí obsahovat.

Podobná situace nastane, pokud soubor obsahuje jen přibližné informace o připojení, platné jako průměr pro celý mapový list. To například u map 1:2880 nemusí být dostatečně přesné pro geometrický plán vytvářený jen na malé části mapového listu. Tam pak může být nutné provést napasování na identické body přímo v místě geometrického plánu. Takové připojení se může od původního, platného pro celý mapový list, dost lišit. Viz předpisy pro přiřazení změn do grafických map KN.

V takovém případě se opět postupuje jako u obecných rastrů s tím, že prvotní přibližné umístění bylo provedeno dle připojovacích informací ze souboru.

Mezi rastry s připojovací informací lze považovat i tzv. „georeferencované" obecné soubory TIF, BMP a JPG. Připojovací informace pak není uložená přímo v těchto souborech, ale v souborech stejného jména s jinou příponou. Kompletní informaci tedy dávají vždy dva soubory: TIF + TFW, BMP + BPW, JPG + JGW. Tyto soubory bývají také označovány jako tzv. "World" soubory rastrových obrázků formátu souborů. Jsou v textovém tvaru a vypadají například takto:

 

1.50000000000000 (měřítko X)

0.00000000000000 (otočení)

0.00000000000000 (otočení)

-1.50000000000000 (měřítko Y)

1934001.50000000000000 (X souřadnice levého horního pixelu)

1187698.50000000000000 (Y souřadnice levého horního pixelu)

 

Tento způsob přebírání připojovacích údajů by měl GEUS umět, ale nemohli jsme ho otestovat, chyběla nám vzorová data.

Žádný z těchto formátů neumí program GEUS vytvářet. GEUS využívá pouze pracovní soubory, viz Pracovní soubory rastrů v GEUSu.

Použití výkresů již připojených v jiných výkresech GEUSu

Jak bylo uvedeno v předchozí kapitole, program GEUS přímo soubory s připojovací informací nevytváří. Nicméně si ukládá připojovací informaci do svých konfiguračních souborů a odtud je lze převzít. K tomu slouží funkce Převzít reference. Funkcí Připojit..., tedy od prvotního přibližného umístění rastru do výkresu.

Použití jednoho rastrového souboru v jednom výkresu vícekrát

Pokud máte například rastrový soubor reprezentující celý mapový list 1:2880, může se stát, že ho budete potřebovat připojit v několika místech geometrického plánu různě.

V takovém případě nemusíte předchozí připojení odpojovat (viz Odpojit), Můžete stejný rastr znovu připojit do kresby s jinými parametry a pak jen pomocí rastr manažeru přepínat, které připojení má být zrovna vidět, viz dále.

Pokud bude zapnuté ukládání pracovních kopií rastrů, bude každé připojení uloženo v samostatné pracovní kopii, viz Pracovní soubory rastrů v GEUSu.