Navigation:  Soubor > Rastr manažer > Editace >

Transformace

Previous pageReturn to chapter overviewNext page

Nejčastěji je zapotřebí umístit rastrovou předlohu co nejpřesněji na vlastní kresbu výkresu (vektorovou kresbu). K tomu slouží tato funkce, která již načtený a přibližně umístěný rastr přetransformuje tak, aby ho bylo možné rychle a snadno zobrazovat co nejpřesněji souběžně s kresbou. Výsledný přepočtený rastr uloží do pracovního souboru (viz výše).

 

_bm61

 

Po spuštění funkce zobrazí program výše uvedený dialog a vyzve k zadávání dvojic identických bodů - vektorů posunu:

1.Nejdříve se zadá poloha identického bodu v rastrovém obrázku. Pro její zadání je vhodné kresbu dostatečně zvětšit (viz Vektorizace rastrů v GEUSu). Program se na rastrová data nijak nedochytává.

2.Pak se zadá poloha identického bodu ve vektorové kresbě, tady už lze dochytávání využít (viz Režim dochytávání). Vzdálenost obou poloh bodů (v rastru a ve vektorové kresbě) není nijak omezená, rastr klidně může být prvotně umístěný úplně mimo vektorovou kresbu a v úplně špatné velikosti. Vhodné prvotní umístění však může zadávání vektorů posunu.

3.Body 1. a 2. se opakují pro všechny identické body. Může jich být až 300. Naposledy zadaný vektor posunu lze smazat tlačítkem Smazat poslední.

4.Vlastní výpočet transformačního klíče se spustí tlačítkem Provést výpočet z výše uvedeného dialogu. Transformační klíč se určí pro celý rastr vcelku jako průměr  ze všech vektorů posunu. Způsob výpočtu transformačního klíče záleží na nastaveném typu transformace.

Poznámka: Pro většinu rastrů bude nutné nastavit afinní transformaci, protože hodně skenerů nemá úplně přesně identický rozměr v obou souřadnicových osách. Přestože nastavíte při skenování v obou osách identické rozlišení, nepodaří se vám s helmertovou transformací rastr „napasovat" dostatečně přesně, i když skenovaná předloha byla přesná (helmertova transformace zachovává identický rozměr v obou souřadnicových osách).

Výsledky transformace se zobrazí pomocí standardní funkce jako v ostatních výpočtech, kde lze odebírat body, které nevyhovují, bez nového zadávání identických bodů, viz funkce výpočetní části Formulář Výsledky - prohlížení a úpravy. Tento formulář zobrazuje přesný protokol o odchylkách na jednotlivých bodech.

Po konečném potvrzení transformačního klíče dojde k přetransformování celého rastrového souboru. Jedná se o poměrně časově náročnou funkci, viz Potřebná konfigurace počítače pro práci s rastry.

Výsledná transformovaná data mohou být uložena do pracovního souboru, viz Pracovní soubory rastrů v GEUSu, který urychlí příští otevírání výkresu s připojeným rastrem.