Navigation:  Dávka >

Obecná logika registrace dat polární metody

Previous pageReturn to chapter overviewNext page

Aby bylo možné automatizovaně zpracovat data registrovaná různými záznamníky, musí splňovat základní logiku pro zpracování ve GEUS (a GEUSu obecně). Tento popis logiky lze tedy použít i pro návrh dalších nových formátů a způsobů registrace, tuto logiku totiž více méně nelze v programu měnit. Zatím se vždy se jednalo o data zaznamenaná v textovém souboru, s binárním uložením jsme se zatím nesetkali.

 

Konkrétní realizace této logiky v jednotlivých typech zařízení se dost liší. Každý formát by tedy měl mít svůj samostatný popis. Bohužel jsme dokumentaci jednotlivých formátů v DOS verzi zanedbali, proto se ji pokusíme ve WIN verzi postupně doplňovat. Případně se zkuste obrátit na svého prodejce totální stanice.

 

1. Data o každém bodu musí být registrována v souboru souvisle za sebou, to platí pro stanovisko i cíl. Data jednotlivých bodů musí být od sebe oddělena nějakým jasně definovaným způsobem. Většinou jsou data o každém bodu zaznamenána na jednom samostatném řádku textového souboru, ale není to vždy nutné.

 

2. Program musí být schopen z dat rozlišit, o který typ bodu se jedná: stanovisko nebo cíl. U cíle musí být možné rozlišit, zda se jedná o bod určovaný (podrobný bod) nebo daný bod (orientace). Ve většině formátů lze i rozlišit, zda stanovisko je pevné (dané) nebo určované (volné). Pokud chcete vytvořit nový formát, který byste chtěli do programu GEUS doplnit, použijte jako vzor již existující formáty a jejich popis.

 

3. Data jednotlivých bodů se registrují už plně v závislosti na konkrétním fomrátu. Některé formáty jsou "pevné", tedy každý údaj má přesně stanovený počet znaků. Některé jsou "volné", tedy údaje mají proměnlivý počet znaků a jsou oddělené různými znaky případně návěštími.

 

4. Body se téměř výhradně registrují v následujícím pořadí: stanovisko, alespoň nutný počet orientací (který je u pevného stanoviska jedna, u volného stanoviska dvě), maximální počet orientací je 30 a nakonec podrobné body. Dodatečné orientace (záměry na dané body) mohou být registrovány dodatečně i mezi podrobnými body, ale pak musí být v programu GEUS zapnuto třídění PDT souboru, aby se pro vlastní výpočet dostaly před podrobné body. Soubory ve všech formátech jsou tedy vždy sekvenční nebo-li pořádí dat udává jejich vzájemnou souvislost. Systém, kterým registrovaly některé starší jednoduché totální stanice, že podrobné body byly na začátku souboru a všechna stanoviska na konci, nelze v GEUSu použít (a asi i v žádném jiném programu).

 

5. V jednom souboru může být registován neomezený počet stanovisek, každý řádek s údaji o stanovisku ukončuje registraci dat předchozího stanoviska. Existují však i výjimky, např. formát MAPA, kde se údaje měřené z jednoho stanoviska ukončují samostatným speciálním řádkem, na kterém je uvedeno "-1".

 

6. Pokud je na jednom stanovisku měřeno vícekrát v rámci jednoho souboru, zpracovává program každé měření zvlášť, není žádná cesta, jak tato měření spojit do jednoho. Jednotlivá stanoviska se zpracují vždy v tom pořadí, jak byla registrována. Výjimkou je samostatný modul pro výpočet měřické sítě metodou nejmenších čtverců GeusNET, tam se všechna měření pro určení bodů měřické sítě (např. polygonové body) zpracují z pohledu uživatele "jakoby najednou".