Navigation:  Základní postupy > Práce s VFK > Práce s VFK s dvojími souřadnicemi > Postup podrobně > Rozdělení GP dle logiky postupu v GEUSu >

Přizpůsobení změny mapě

Previous pageReturn to chapter overviewNext page

Po importu dat (Získání podkladů, import VFK) a výpočtu (Výpočet bodů z měření v terénu) se zobrazí body v kresbě mapy. Kresba mapy je uložená v připojeném referenčním výkresu, aktuálně otevřený výkres obsahuje jen body (jak body dosavadní mapy, tak nově vypočtené body).

Pokud zjistím, že kresba mapy je natolik jiná, než skutečnost v terénu, že musí nastoupit odstavec 16.26 přílohy vyhlášky a přizpůsobení změny mapě.

Poznámka: Pokud nyní potřebuji spojit měřené body kresbou, abych se "v tom vyznal", je lépe to provést jen provizorně do nějaké pomocné vrstvy. GEUS samozřejmě obsahuje nespočet obecných funkcí, které umožňují nespočet variant postupů, ale zde pro přehlednost budeme předpokládat, že kresbu pro export VFK kompletně vytvoříme až po přizpůsobení změny mapě.

Jak to provedu v GEUSu

Nejdříve je nutné označit body, které jsem měřil v terénu jako samostatné souřadnice polohy. Vlastně se rozdělí souřadnice bodu na obraz a polohu. Souřadnice z výpočtu v terénu reprezentují polohu. Jak bylo uvedeno v kapitole Dvojí souřadnice v GEUSu, jsou tyto souřadnice v datových strukturách označeny (-) před číslem bodu. Tedy tyto body v GEUSu vlastně přečísluji do "místní soustavy". Na to je v GEUSu nová funkce Přečíslovat vybrané do místní nebo zpět. Předem vybraným bodům se pomocí této funkce přiřadí před číslo bodu (-), tato změna se automaticky provede i v seznamu souřadnic, zároveň se body přebarví a přesunou do vrstvy pro souřadnice polohy (SPOL), tedy není vhodné použít funkci pro přečíslování do místní a zpět ze seznamu souřadnic (i když vlastní práci s VFK by to neovlivnilo) . Body lze vybrat buď hromadně nebo po jednom, s výhodou lze využít i nový filtr pro výběry, kdy si program při výběru "všímá" pouze bodů a ostatní grafické prvky ignoruje, viz obrázek:

clip0255

Nyní je zapotřebí určit souřadnice těchto bodů v rámci mapy, tedy souřadnice jejich obrazu. Zde mám mnoho možností, vyhláška říká, že mohu postupovat "jiným odborným způsobe". Jedním z nich může být analogie postupu při přiřazení změny mapě v KM-D (viz Transformace KM-D). Dokonce mohu s výhodou použít i různé funkce napojené na prvky Id_KMD, jako je přečíslování bodů atd. V této chvíli se zde vymluvím na nedostatek času a slíbím, že vše podrobně popíšeme dříve, než se tvorba GP v prostorech s KMD podle nové vyhlášky rozjede naplno. V této chvíli zde zmíníme jen základní postup:

1.Určí se transformační klíč pro transformaci měřených bodů do mapy (viz Transformace nebo Transformace KM-D, pozor, je nutné použít shodnostní transformaci s měřítkem 1,00). Při transformaci se vyjde z měřených identických bodů. Může být vhodné rovnou předem přečíslovat čísla identických bodů, pokud byly měřeny pod čísly bodů ve stejném náčrtu jako podrobné body (asi málokdo bude měřit identické body přímo v terénu pod jejich čísly, které už v ISKN mají). Tedy pro identické body budu mít po jejich přečíslování ve výkresu bod z ISKN s (+) číslem bodu a se stejným (-) číslem bodu z mého měření.

2.Pomocí určeného transformačního klíče se spočtou souřadnice všech potřebných podrobných bodů v mapě, tedy k souřadnicím s (-) číslem bodu se spočtou souřadnice s (+) číslem bodu. Použít mohu napříkad úlohu z výpočetní části programu Další výpočty - Transformace dle tr.klíče.

3.Jakmile mám obrazové souřadnice všech potřebných bodů, mohu při tvorbě GP více méně na jejich polohu zapomenout (třeba rovnou vypnout vrstvu, kde jsou body polohy umístěny). Dále lze pokračovat stejným způsobem, jako když souřadnice polohy jsou shodné s obrazem, protože i tam pracuji na obrazem mapy. Viz následující kapitola.