Navigation:  Základní postupy > Práce s VFK > Práce s VFK v programu GEUS > Základní body zpracování VFK v GEUSu >

Tvorba GP pro VFK

Previous pageReturn to chapter overviewNext page

V kapitole Obecná logika zpracování GP pro VFK je uvedeno co je a co není součástí GP ve formátu VFK. V této chvíli pomineme například tvorbu seznamů parcel.  Zaměříme se jen na logiku tvorby GP jako seznamu příkazů pro aktualizaci kresby katastrální mapy. Jde tedy jen o bod 5. z kapitoly Zařazení vytváření VFK do postupu vytváření GP.

GP zapsaný do formátu VFK je vlastně seznamem příkazů pro ISKN, které má provést, aby katastrální mapa po zavedení GP odpovídala požadovanému novému stavu. Tyto příkazy jsou vlastně seznamy prvků, které se mají zrušit a které se nově vytvářejí. Měnit (editovat) prvky přes výměnný formát VFK nelze!

Formát VFK tedy zná jen prvky mapy nové a rušené. Prvky, které se dle logiky věci vlastně jenom mění, musí být nejdříve zrušeny a potom znovu vloženy jako nové s novými vlastnostmi. Příkladem může být změna polohy parcelního čísla, to se musí nejdříve zrušit a potom vložit v nové poloze. Podobně je dle této logiky řešeno například i rozdělení čáry hranice parcely průsečíkem s novým stavem: čára hranice platného stavu je nejdříve zrušena a potom jsou na její místo vloženy nově obě části rozdělené čáry, viz Navržení změn.

Prvky VFK  musí být podle popisu formátu VFK různě propojeny mezi sebou a navázány na původní stav. To však z hlediska uživatele není až tak důležité, protože program GEUS se o tato propojení stará celkem automaticky.

Nejdůležitější  z hlediska tvorby GP pro VFK je to, že všechny prvky, které se mají v budoucnu exportovat do formátu VFK, !!musí!! být vytvořeny pouze k tomu určenými funkcemi programu. Všechny tyto funkce jsou v programu GEUS soustředěny do položky hlavního menu GP-ISKN.

Jak tedy s takto definovanými prvky v programu GEUS pracovat:

 

Nové prvky

Rušené prvky

Automatické navržení změn

Co je výsledkem

 

Viz také: Základní body zpracování VFK v GEUSu