Navigation:  Základní postupy > Práce s VFK > Práce s VFK v programu GEUS > Základní body zpracování VFK v GEUSu > Tvorba GP pro VFK >

Rušené prvky

Previous pageReturn to chapter overviewNext page

Asi prakticky každý GP ruší některé prvky platného stavu KM. Jak bylo popsáno v obecné logice ISKN, takový prvek se z ISKN fyzicky neodstraňuje, ale jen dostane příznak, že není platný. Rušení prvků v ISKN tedy spočívá v tom, že stav prvku se změní z „platný“ na „zrušený“. GEUS bude rušené prvky teprve posílat do ISKN prostřednictvím souboru VFK, proto v GEUSu tento stav nazýváme „rušený“ a ne „zrušený“.

Z hlediska této logiky se tedy ani v GEUS rušené prvky KM fyzicky neodstraňují z výkresu (klasická funkce Mazání / rušení prvků z výkresu), ale se jim mění stav z „platný“ na „rušený“.

Prvky platného stavu KM jsou v GEUSu součástí podloženého referenčního výkresu (viz Import), do kterého nelze dle logiky programu GEUS zasahovat. Program GEUS to tedy řeší tak, že prvky, které se mají zrušit, se zkopírují z připojeného referenčního výkresu s KM do pracovního výkresu s tím, že dostanou rovnou stav „rušený“. Toto rušení prvků ISKN se provádí pomocí funkce Manipulovat s prvky ISKN -  Rušit z formuláře:

 

clip0111

obrázek 1

 

Pracovní výkres GEUS tak neobsahuje původní stav KM, ale jen prvky, které se ruší a nově vytváří. Případně může obsahovat i další prvky, nakreslené standardními kreslícími funkcemi, ale takové prvky se pak při exportu VFK ignorují, může jít třeba o kresbu „papírové“ formy GP (např. oměrné).

Poznámka: Ovládání tohoto formuláře bude podrobně popsáno dále, viz Kresba.

Logika této funkce Rušit je taková, že prvky, které se mají použít touto funkcí, se nejdříve vyberou/označí standardní funkcí GEUS pro výběr grafických prvků a takto označené prvky se zkopírují do pracovního výkresu po stisknutí uvedeného tlačítka Rušit.

 

Zpět: Tvorba GP pro VFK